Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 13.02.2014

Największa bolączka nowych członków Unii Europejskiej

Korupcja w Unii na poziomie zapierającym dech w piersiach - tak komentuje najnowszy raport w sprawie komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne Unii Europejskiej. Rocznie korupcja kosztuje europejską gospodarkę ok. 120 mld euro, czyli wysokość jednego rocznego budżetu Unii.
Skandale korupcyjne w PortugaliiSkandale korupcyjne w PortugaliiGlow Images/East News

W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o zjawisku, którego skala, mimo licznych inicjatyw w sferze prawnej i politycznej, jest niepokojąca. Korupcja to jedno z największych zagrożeń dla jakości funkcjonowania państw Unii. 3 lutego Komisja Europejska opublikowała pierwsze sprawozdanie dotyczące przeciwdziałania korupcji w krajach UE.
Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska - Watchdog Polska tłumaczy, że raport powstał tak późno, ponieważ Unia Europejska wystrzega się oceniania państw członkowskich. - Unia nie chce, by było to postrzegane jako pewna forma ingerencji w sprawy wewnętrzne, ale w związku z tym, że rynek jest coraz bardziej wspólny, postanowiła przemówić - mówi Krzysztof Izdebski.

Europa od kuchni >>>

Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego dodaje, że kolejny powód jest historyczny. - Do tej pory było tak, że Unia Europejska miała spore wymagania co do tych, którzy do niej wstępowali. Natomiast w momencie, gdy było się już w tym klubie, to w zasadzie każdy miał dowolność działania i nie był oceniany przez instytucje europejskie - opowiada Kopińska.
Problem korupcji okazał się istnieć nie tylko w nowych krajach członkowskich, ale również starych, co przyjęto z dużym zaskoczeniem. - To jest prawdopodobnie jeden z powodów, dla których ten raport powstał. Dość późno, ale wreszcie powstał - dodaje pracowniczka Fundacji im. Batorego. Problem ten w większym stopniu dotyczy krajów południa, niż północy, m.in. Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji.
Jakie uchybienia zarzucono krajom skandynawskim, uważanym za wzór? Jakie problemy dotyczą większości państw? Posłuchaj całej audycji!

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Naszymi gośćmi byli: Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego i Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska - Watchdog Polska.

"Europejski Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(sm)