Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 01.07.2014

Narkotyki a Unia Europejska. Czy będzie legalizacja marihuany?

Następuje stopniowa liberalizacja polityk narkotykowych w wielu krajach na całym świecie. Jakie zmiany w tym zakresie są wprowadzane w Europie? O tym rozmawialiśmy w "Europejskim Klubie Trójki".
Liście marihuanyLiście marihuanyGlow Images/East News

- Europa jest dosyć daleka od legalizacji, biorąc pod uwagę polityki poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak również strategie unijne. Nie zmienia to faktu, że widać trendy dotyczące dekryminalizacji - wyjaśnia Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jak dodaje, w Polsce znowelizowano ustawę w 2011 roku, która wprowadzała nowe mechanizmy, by osoby, które spożywają nieznaczne ilości marihuany, a nie są dilerami, nie były karane.
Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej podkreśla, że w przypadku Polski nie można mówić o dekryminalizacji. - Ten zapis dotyczy przypadków, gdy ktoś posiada nieznaczną ilość narkotyku na własny użytek, była niska szkodliwość czynu i wtedy prokurator albo sędzia może odstąpić od ścigania, ale nie musi, bo to nie jest równoznaczne - komentuje specjalistka.
Rozmówczyni Dariusza Bugalskiego przypomina, że w Polsce nadal za posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków, nawet minimalnej, grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. - Czyli jest kryminalizacja, a nie dekryminalizacja - wyjaśnia Maja Ruszpel.

Europa od kuchni >>>

26 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionym od Narkotyków uchwalony 27 lat temu przez ONZ. W większości krajów europejskich posiadanie narkotyków na własny użytek - i niekiedy ich używanie - jest przestępstwem zagrożonym więzieniem. Od początku ubiegłej dekady mamy jednak do czynienia z ograniczaniem możliwości skazywania na karę pozbawienia wolności za przestępstwa posiadania narkotyków związane z użytkiem własnym.
Kolejne państwa łagodzą politykę narkotykową. W Europie te zmiany są niewielkie, w każdym razie jeśli porównać je do rewolucji, jaką przeprowadził Urugwaj i dwa stany USA, Kolorado i Waszyngton, legalizując uprawę, spożycie i obrót marihuaną.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

Problem legalizacji narkotyków jest tylko fragmentem znacznie szerszego zagadnienia: polityki narkotykowej. Jak wygląda to w Unii Europejskiej i krajach wchodzących w jej skład?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, przygotowanej w ramach projektu Euranet Plus.
(sm/mk)