Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 12.08.2014

Epidemia eboli. Unia musi pamiętać, że świat się kurczy

Na co dzień Afryka jest zapomnianym kontynentem. Społeczność międzynarodowa przypomina sobie o niej, gdy pojawia się jakiś problem. Tak stało się również w przypadku epidemii wirusa eboli. Rozmawialiśmy o tym w "Europejskim Klubie Trójki".

Z takim zdaniem zgadza się Grzegorz Gruca, członek zarządu Grupa Zagranica (platformy 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową) i wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej. - Rzeczywiście Afryka jest pokazywana przez pryzmat konfliktów i nieszczęść, które dotykają ten kontynent. Jednocześnie jest to przepiękna część świata, do której coraz częściej jeździmy turystycznie, zaczyna się coraz bardziej rozwijać gospodarczo, co może mieć związek z tym, że starania Unii Europejskiej i innych krajów o współpracę rozwojową powoli zaczynają przynosić jakieś efekty - opowiada wiceprezes PAH.
Grzegorz Gruca dodaje, że należy traktować Afrykę poważnie, bo to olbrzymi kontynent i olbrzymia liczba ludności. - Niektórzy mówią, że Afryka to perspektywa naszego świata w ogóle - podkreśla członek zarządu Grupa Zagranica.
Tymczasem prof. Katarzyna Żukrowska, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej przyznaje, że zarówno Europa, jak i poszczególne państwa, bardziej koncentrują się na własnych problemach wewnętrznych. - To przykład takiej reakcji, która nie jest najlepszą, ponieważ świat się kurczy. Jesteśmy go ciekawi i podróżujemy, rozwija się turystyka i przywozimy różnego rodzaju choroby, których już się pozbyliśmy z Europy i krajów wysoko rozwiniętych - wyjaśnia profesor.
Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>
W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o relacjach Unii Europejskiej z Afryką. W Afryce Zachodniej szaleje epidemia wirusa eboli. W Gwinei, Sierra Leone i Liberii zmarło ponad 1000 osób.
Władze ubogich krajów nie panują nad sytuacją, a śmiertelny wirus lada chwila może się wymknąć z Afryki. Trzeba jej więc pomóc, nie tylko w sprawie tej epidemii. Jak ta pomoc wygląda? Czy jest skuteczna? Jaką strategię pomocy i współpracy z Afryką ma Unia Europejska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Naszymi gośćmi w studiu Trójki byli: prof. Katarzyna Żukrowska, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej oraz Grzegorz Gruca, członek zarządu Grupa Zagranica (platformy 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową) i wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Głos w dyskusji zabrali również afrykanista Błażej Popławski i Paulina Skiba z Fundacji "Usłyszeć Afrykę".
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(sm, ei)