Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 30.10.2014

Polska wśród liderów w marnowaniu żywności w Europie. Zabraknie nam jedzenia?

- Wyzwań związanych z żywnością jest mnóstwo. Oczywiście w skali świata można powiedzieć, że jest jej za dużo. Jednak w sytuacji, w której marnujemy jedną trzecią zasobów, które wyprodukujemy, pojawiają się zagrożenia - mówi dr hab. Krystyna Rejman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
W Unii Europejskiej marnuje się ponad 30 żywności. To około 90 mln ton rocznie, czyli 179 kg na każdego z nasW Unii Europejskiej marnuje się ponad 30% żywności. To około 90 mln ton rocznie, czyli 179 kg na każdego z nasGlow Images/East News

W pierwszej piątce marnujących żywność krajów w Europie znalazły się: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia i Polska. - Jeśli przeliczymy wielkość marnotrawstwa żywności na liczbę ludności, to wtedy spadamy na niższą, siódmą pozycję. Straty powstają u nas przede wszystkim w przemyśle spożywczym i w gospodarstwach domowych - opowiada dr hab Krystyna Rejman.
Prof. Renata Grochowska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że nie powinniśmy obawiać się, że żywności zabraknie. - Mówimy ciągle o dostępności fizycznej, czyli produkcji żywności w skali krajowej. Natomiast mniej mówimy o dostępności ekonomicznej, czyli patrząc indywidualnie na każdego z nas, czy mamy odpowiednie dochody oraz jakie są ceny żywności, byśmy mogli sobie pozwolić na jej zakup. Rzadko też mówimy o sposobach wykorzystania tej żywności, co związane jest z wartościami odżywczymi, preferencjami konsumenckimi oraz bezpieczeństwem żywności - mówi profesor.

Czytaj więcej >>> EURANET <<<

W "Europejskim Klubie Trójki" mówimy o Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwaniach. To często poważne problemy, które Unia próbuje - z różnym skutkiem - rozwiązywać.

Wydaje się, że z żywnością Unia nie ma problemu: jest jej eksporterem. Żywność produkowana w krajach Unii ma często bardzo dobrą opinię. Kuchnie wielu krajów europejskich są znakomite. Ale: w Unii Europejskiej marnuje się ponad 30 proc. żywności. To około 90 mln ton rocznie, czyli 179 kg na każdego z nas. Co zrobić, żebyśmy marnowali jej mniej?
Jednym z rozwiązań będzie unijny projekt NOSHAN, czyli przetwarzanie odpadów z rolnictwa na paszę. Potrzebne są również kampanie edukacyjne, właściwe etykietowanie i pakowanie, wspieranie banków żywności. A może nie dbamy o żywność, bo produkujemy jej zbyt dużo?
Naukowcy przewidują, że w Europie żywności może zabraknąć. W ostatniej dekadzie tempo wzrostu produkcji rolnej spada. Dokonują się zmiany klimatyczne. Zasoby naturalne, szczególnie woda, zaczynają się wyczerpywać. Za kilkanaście lat może się okazać, że Unia Europejska przestanie być samowystarczalna i będziemy zmuszeni importować żywność.

Europa od kuchni >>>

Czy mamy się czego bać? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Program powstał w ramach projektu Euranet Plus.
(sm, ei)