Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 13.01.2015

Układ z Schengen. "Swoboda przemieszczania się sprzyja integracji"

W tym roku minie 30 lat od zawarcia układu w Schengen. Dzięki dokumentowi do większości państw UE możemy podróżować bez paszportu.
Układ z Schengen znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimiUkład z Schengen znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Układ z Schengen. "Swoboda przemieszczania się sprzyja integracji" (Europa od kuchni/Trójka)
Czytaj także

Układ z Schengen to porozumienie zawarte w 1985 roku. Znosi ono kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Układ jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej.

Do układu z Schengen należą obecnie 22 państwa Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Przyjęcie przepisów wynikających z układu z Schengen jest jednym z wymogów uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej przez kraje kandydujące, tak więc w przyszłości strefa swobodnego, niekontrolowanego przepływu osób może znacznie się powiększyć i być może obejmie prawie całą Europę. Polska do układu z Schengen należy od 2008 roku.
- Swoboda przemieszczania się osób sprzyja integracji gospodarczej, jest wręcz warunkiem funkcjonowania wspólnego rynku. Ma również bardzo duże znaczenie kulturowe. Fakt przekroczenia granicy, w wymiarze społecznym, przestaje być istotny. Powstają regiony transgraniczne, powiązania międzyludzkie czy międzyorganizacyjne, które - gdyby granica funkcjonowała w sposób tradycyjny - byłyby znacznie trudniejsze do wytworzenia - przekonuje Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Europa od kuchni

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Marcin Terlikowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 17.20

(mk, ei)