Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Klaudia Hatała 19.01.2015

Ponowne zamknięcie granic triumfem terrorystów?

Portugalska prasa porusza m.in. temat bezpieczeństwa wewnątrz Unii, czyli sprawy, która od czasu ataków terrorystycznych w Paryżu wielu osobom spędza sen z powiek.
- Terroryzm nie rozróżnia krajów ani kontynentów - mówił niedawno francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve- Terroryzm nie rozróżnia krajów ani kontynentów - mówił niedawno francuski minister spraw wewnętrznych Bernard CazeneuvePAP/EPA/IAN LANGSDON
Posłuchaj
  • Ponowne zamknięcie granic triumfem terrorystów? (Europejski przegląd prasy/Trójka)
Czytaj także

ATAK NA REDAKCJĘ "CHARLIE HEBDO" - czytaj więcej >>>

"Jornal I" zastanawia się, czy powinniśmy zaostrzyć kontrole graniczne wewnątrz i na zewnątrz wspólnoty. - A może w ogóle idea otwartych granic w ramach strefy Schengen jest utopijnym pomysłem, z którego należy jak najszybciej zrezygnować? - pisze gazeta.

Za ponowną analizą założeń strefy Schengen opowiadają się przede wszystkim Niemcy, Francja, Hiszpania i Wielka Brytania. - Kwestia otwartych granic pojawia się coraz częściej wśród zaniepokojonych polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych także w Portugalii - mówi Adriana Bąkowska.

"Journal Ię publikuje także wywiad z Danielem Inneraritym - znanym hiszpańskim filozofem i publicystą. - Mówi on między innymi o kwestiach bezpieczeństwa i wolności we Wspólnocie. Według niego bardziej restrykcyjne kontrolne byłyby w rzeczywistości osłabieniem Europy, Strefy Schengen i triumfem terrorystów - informuje korespondentka Polskiego Radia w Lizbonie.

O czym jeszcze pisze portugalska prasa? "Jornal de Noticias" podsumowuje cięcia płac, z jakimi w ostatnich latach musieli się borykać mieszkańcy walczącej z kryzysem Portugalii. Od 2011 roku, czyli od czasu, gdy rząd zaczął realizować program oszczędnościowy narzucony przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, siła nabywcza Portugalczyków drastycznie spadła. Przyczyniły się do tego nie tylko obniżki wynagrodzeń, ale też wzrost podatków i cen.

- W tej samej gazecie, w dziale poświęconym kwestiom energii, znajdziemy ciekawą analizę na temat Turcji. Czy gaz naturalny może rozmrozić negocjacje z Unią Europejską? Tureccy przedsiębiorcy, naukowcy i politycy nie mają wątpliwości: ich kraj mógłby się stać dla całej wspólnoty idealnym hubem, czyli swego rodzaju węzłem energetycznym - cytuje Adriana Bąkowska dziennik "I".

* * *

Tytuł audycji: Euranet: Europejski przegląd prasy

Autor: Adriana Bąkowska

Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 7:50

(kh/mp)