Martin Ruszkiewicz 02.03.2013

Zagłębie rzutem na taśmę uratowało remis w Gliwicach

Piast Gliwice zremisował na własnym boisku z Zagłębiem Lubin 1:1 (0:0) w meczu 17. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Fragment meczu Piast Gliwice - Zagłębie LubinFragment meczu Piast Gliwice - Zagłębie Lubin PAP/Andrzej Grygiel

Goście zdecydowanie lepiej zaczęli rundę wiosenną pokonując w inauguracyjnej kolejce Pogoń Szczecin 3:0. Gliwiczanie w Zabrzu ulegli Górnikowi 0:1. Tym razem skończyło się podziałem punktów.

Piast do sobotniego spotkania przystąpił osłabiony plagą kontuzji. Kończył swoją trzymeczową karę dyskwalifikacji (za zachowanie podczas pojedynku 14. kolejki z Polonią Warszawa) szkoleniowiec gospodarzy Marcin Brosz.

Pierwsza połowa nie mogła porwać kibiców dramaturgią. Bliżej zdobycia gola byli grający z kontry lubinianie. Już w 3 minucie mogli prowadzić, gdyby Michał Papadopulos zdołał opanować piłkę przed bramką rywali.

Goście łatwo przedostawali się w pobliże pola karnego gliwiczan, jednak nie potrafili postawić "kropki nad i". Bramkarza przyjezdnych zaniepokoił jedynie Ruben Jurado, strzelając głową. Michał Gliwa pewnie złapał piłkę.

W trakcie przerwy na murawie zaprezentowały się "medalistki" konkursu na Miss Piasta, a po zmianie stron wzrost poziomu adrenaliny na widowni zapewnili Ruben Jurado i Tomas Docekal. Pierwszy wykorzystał błąd lubińskiej defensywy i przejął piłkę, drugi - spokojnie skierował ją do siatki.

Gol ożywił spotkanie, bo gospodarze zachęceni prowadzeniem próbowali je podwyższyć, rywalom bardzo się spieszyło do wyrównania. Groźniejsze były akcje gliwiczan, ale skuteczniejsi tym razem okazali się zawodnicy Zagłębia. W 90. minucie ich kapitan, były gracz Piasta, Adam Banaś, "dołożył" głowę po rzucie rożnym i ustalił wynik.

Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Tomas Docekal (57), 1:1 Adam Banaś (90-głową).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Damian Zbozień. KGHM Zagłębie Lubin: Michal Papadopulos.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Widzów: 4 388.

Piast Gliwice: Dariusz Trela - Damian Zbozień, Jan Polak, Łukasz Krzycki, Adrian Klepczyński - Pavol Cicman, Mateusz Matras, Radosław Murawski (85. Konrad Osyra), Ruben Jurado, Tomasz Podgórski - Tomas Docekal (61. Artis Lazdins).

KGHM Zagłębie Lubin: Michał Gliwa - Paweł Widanow, Adam Banaś, Bartosz Rymaniak, Costa Nhamoinesu - Szymon Pawłowski (77. Adrian Błąd), Jiri Bilek, Robert Jeż, Kamil Wilczek (71. Damian Kowalczyk), Maciej Małkowski (77. Elton Lira) - Michal Papadopulos.