Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 26.11.2020

Ziobro: w sprawie zasady warunkowości stanowisko moje i premiera jest zbieżne

- W lipcu premier Mateusz Morawiecki uzyskał zapewnienie ze strony przywódców UE oraz szefowej KE, że tego rodzaju rozwiązanie nie będzie proponowane. Jak się okazało później, liderzy państw europejskich nie dotrzymali słowa. Teraz, na tym etapie, jeśli chodzi o nasze relacje z panem premierem, to stanowisko jest konsekwentne i zbieżne - mówił w Polskim Radiu 24 minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odwołując się do negocjacji ws. powiązania budżetu UE z zasadą praworządności.
Posłuchaj
  • Zbigniew Ziobro o próbie powiązania budżetu UE z zasadą praworządności ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)
Czytaj także

W Unii Europejskiej trwają negocjacje dotyczące wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu, jeśli zostanie uchwalone rozporządzenie dotyczące powiązania wypłaty środków unijnych z tzw. zasadą praworządności. Wśród polskich polityków szczególnie zdecydowanie wypowiadających się na ten temat są przedstawiciele Solidarnej Polski. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówił o tym szef koalicyjnego ugrupowania Zbigniew Ziobro.

en orban morawiecki 1200.jpg
Dziś spotkanie premierów Polski i Węgier w Budapeszcie. Tematem budżet UE

Spójne stanowisko premiera i ministra sprawiedliwości

Gość PR24 został zapytany pojawiające się w części mediów sugestie, jakoby sprawa weta do unijnego budżetu różniła premiera i ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro przyznał, że w tej sprawie była między nim a Mateuszem Morawieckim różnica ocen w czasie lipcowych negocjacji. Jak podkreślił, korzystając z własnego doświadczenia jako europosła, już wówczas przekonywał, że warto sprawę zawetować.

- Pan premier wówczas uzyskał zapewnienie - w kuluarowych negocjacjach - ze strony przywódców Unii Europejskiej oraz pani szefowej Komisji Europejskiej, że tego rodzaju rozwiązanie nie wejdzie w życie, nie będzie proponowane. Jak się okazało później, liderzy państw europejskich nie dotrzymali słowa i usiłują przeforsować sprzeczne z zapewnieniami lipcowego szczytu regulacje, które w sposób radykalny zmieniają istotę Unii Europejskiej - mówił Zbigniew Ziobro.

- Teraz, na tym etapie, jeśli chodzi o nasze relacje z panem premierem, to to stanowisko jest konsekwentne i zbieżne. Dałem temu wyraz na wczorajszej konferencji prasowej, kiedy przywoływałem wypowiedzi tak pana premiera, ale też wielu innych polityków Prawa i Sprawiedliwości, na czele z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który przecież mówi: "non possumus, nie ma na to zgody, w żadnym wypadku". I tutaj mówimy jednym głosem. Ta nasza jedność jest bardzo znacząca, ważna i jest też komunikatem na zewnątrz - dodał minister sprawiedliwości.

Czytaj również:

parlament europejski 1200.jpg
"To narzędzie do obalania rządów". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

"Radykalna utrata suwerenności"

Zbigniew Ziobro podkreślił, że rozwiązanie, jakie proponuje obecnie prezydencja niemiecka w UE, dotyczące warunkowości wypłat funduszy unijnych, jest rażąco niezgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, który jednoznacznie mówi, że jakiekolwiek sankcje związane z naruszaniem praworządności mogą być nałożone jedynie po decyzji wszystkich państw UE. Tymczasem proponowane rozporządzenie wprowadza dokładnie takie sankcje, ale decyzję o nich pozostawia większości kwalifikowanej.

- Nie wyobrażam sobie, aby takie rozwiązanie można było poprzeć, ponieważ ono oznacza tak naprawdę radykalną utratę suwerenności przez Polskę. To oznacza, że każdy z nas - niezależnie od poglądów - idąc na wybory do parlamentu, czy prezydenckie, miałby radykalnie mniejszy wpływ na rzeczywistość i zmiany w Polsce, bo te decyzje tak naprawdę zapadałyby i tak w Brukseli - mówił minister sprawiedliwości.

- To mogłoby całkowicie weryfikować i korygować wynik wyborów w Polsce, doprowadzając do upadku każdego rządu, jeśli tak by się Berlinowi, Brukseli spodobało. My nie możemy się na to nigdy zgodzić - dodał Zbigniew Ziobro.

Posłuchaj
13:21 PR24_MPLS 2020_11_26-07-15-17_Zbigniew_Ziobro.mp3 Zbigniew Ziobro o próbie powiązania budżetu UE z zasadą praworządności ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 07.15

PR24/jmo