Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 08.02.2022

Prezydent proponuje zmiany w SN. Wójcik: projekt w tej wersji nieakceptowalny, będzie czas na dyskusję

- Jesteśmy otwarci na dyskusję, bo przecież inicjatywa legislacyjna będzie złożona, będzie czas na dyskusję w tym zakresie, który proponuje pan prezydent - powiedział w Polskim Radiu 24 minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, pytany o prezydencki projekt zmian w sądownictwie. - W obecnej wersji jest to dla nas nieakceptowalne, i to pod paroma względami - zaznaczył. 
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • Michał Wójcik o prezydenckim projekcie zmian w sądownictwie: my, jako Solidarna Polska, w takiej wersji tego projektu nie poprzemy, bo to by oznaczało chaos i anarchię w sądownictwie polskim ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24)
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie swój projekt dotyczący zmian w sądownictwie, który m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Ustawa będzie teraz przedmiotem obrad posłów. Solidarna Polska projektu nie poprze, ale jest otwarta na dyskusje - powiedział w Polskim Radiu 24 minister w KPRM Michał Wójcik. 

"W tej wersji jest to dla nas nieakceptowalne"

- Sądownictwo to jeden z filarów państwa. Jeśli sądownictwo choruje, to jest to problem dotyczący funkcjonowania całego państwa. Faktem jest, że toczy się ożywiona dyskusja dotycząca reformy Sądu Najwyższego, zwłaszcza chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Pan prezydent przedstawił swój projekt, wiem, że rozmawiał na ten temat z panią Ursulą von der Leyen. My, jako Solidarna Polska, w takiej wersji tego projektu nie poprzemy, bo to by oznaczało chaos i anarchię w sądownictwie polskim, na to nie możemy się zgodzić - mówił gość poranka PR24. 

- Jesteśmy otwarci na dyskusję, bo przecież inicjatywa legislacyjna zostanie podjęta, będzie czas na dyskusję w tym zakresie, który proponuje pan prezydent. W tej wersji, która jest na dzisiaj, jest to dla nas nieakceptowalne, i to w kilku polach - wskazał. 

"Nie ma jednego standardu"

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że "sytuacja jest gorąca wokół środków unijnych i my o tym wiemy doskonale". - Środki są ważne, ale ważniejsze jest to, by nie utracić ani o milimetr swojej suwerenności w dyskusji z instytucjami europejskimi. Widzę, że jest próba narzucenia Polsce - jak to powiedziała Ursula von der Leyen - "pewnego standardu unijnego". Nie ma żadnego standardu unijnego. Ona jest Niemką i powinna wiedzieć, że - przykładowo - w Niemczech to politycy decydują, kto jest sędzią w Sądzie Najwyższym, a w Polsce tak nie jest - przypomniał. 

- Nie ma jednego standardu unijnego, właśnie dlatego, że zawsze szanowano to, iż wymiar sprawiedliwości i sądownictwo to domena poszczególnych krajów UE, a nie, że ktoś z Brukseli będzie nam narzucał, jako Polakom, co mamy mówić, co mamy myśleć, jaki mamy mieć system wartości, że konstytucja ma być aktem, który jest poniżej prawa wspólnotowego. Nie może tak być - podkreślił Michał Wójcik.

Posłuchaj
12:31 MichalWojcik--PR24_mp3 2022_02_08-07-36-05.mp3 Michał Wójcik o prezydenckim projekcie zmian w sądownictwie: my jako Solidarna Polska w takiej wersji tego projektu nie poprzemy, bo to by oznaczało chaos i anarchię w sądownictwie polskim ("24 Pytania - Rozmowa Poranka"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zamiast Izby Dyscyplinarnej

Prezydencki projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, umożliwienie członkom Izby przejście do innej izby SN lub w stan spoczynku. Prezydent zastrzegł, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej nie oznacza likwidacji odpowiedzialności sędziów. Zgodnie z projektem pojawi się Izba Odpowiedzialności Zawodowej, a wszyscy sędziowie będą traktowani w identyczny sposób. Jak zaznaczył Andrzej Duda, podobne rozwiązania funkcjonują już w polskim prawie administracyjnym. Sędziowie do nowej Izby będą wybierani w drodze losowania spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i nie będzie można się od tego zwolnić.

"Z szacunkiem przyjmujemy inicjatywę prezydenta ws. Sądu Najwyższego, ale mamy własny projekt, który ma zapewniać pewną stabilność polskiego prawa; myślę, że to on powinien być podstawą do dalszej pracy nad reformą sądownictwa" - powiedziała w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka (PAP) "Z szacunkiem przyjmujemy inicjatywę prezydenta ws. Sądu Najwyższego, ale mamy własny projekt, który ma zapewniać pewną stabilność polskiego prawa; myślę, że to on powinien być podstawą do dalszej pracy nad reformą sądownictwa" - powiedziała w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka (PAP)

Według prezydenta likwidacja Izby Dyscyplinarnej ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. - Ten spór nie jest nam potrzebny, dlatego że jesteśmy w trudnej sytuacji międzynarodowej. Ja zdecydowałem się na ten krok, chociaż wiem, że na pewno będzie wiele krytyki - mówił.

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

ProwadzącyDorota Kania

GośćMichał Wójcik (minister - członek Rady Ministrów)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 7.36


IAR, Polskie Radio 24/ mbl