Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.02.2019

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
Posłuchaj
  • Przedwojenne gwiazdy filmu, teatru i kabaretów (Czas pogody/Jedynka)
Czytaj także

Przed II wojną światową mało było aktorek, które grały tylko w filmach. Zazwyczaj grę w filmach łączyły z występami w teatrach lub kabaretach. Ale to filmowe kreacje zapadały w pamięć, a gwiazdy były wzorem do naśladowania przez panny i panie.

- Dla dziewcząt artystki ze srebrnego ekranu to były boginie i wyrocznie, jeśli chodzi o to, jak się nosić w tym sezonie oraz jak pięknie i modnie wyglądać - mówi Michał Pieńkowski z czasopisma "Stare kino". Dla mężczyzn zaś to były ubóstwiane kobiety, albo symbole seksu, choć w tamtych czasach to słowo było inaczej odbierane i znaczyło trochę coś innego niż dzisiaj.

Jedną z nielicznych aktorek, które występowały wyłącznie w filmach była Nora Ney. Zwłaszcza, że miała oryginalny typ urody, a także dość niski głos, który wyróżniał się na tle innych aktorek, które mówiły i śpiewały sopranami.

Co się publiczności najbardziej podobało w tamtych czasach? Dlaczego wśród chłopców tak popularny był strój do tenisa? Jakie były powojenne losy Nory Ney?

Posłuchaj całej rozmowy.

Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930) Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930)

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Pieńkowski (współtwórca czasopisma "Stare kino")

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 10.16