Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 12.11.2016

Twierdza Modlin. Tu spotykają się trzy rzeki i historia

- W czasach, kiedy postawiono ten wielki koszarowiec nie wolno było sanitariatów mieć w budynku (ani łazienek, ani ubikacji). W związku z tym postawiono na wewnętrznym dziedzińcu 8 okrągłych budyneczków, w dwóch rzędach, w których jest 24 "stanowisk", co na 17 tysięcy skoszarowanych żołnierzy było niewystarczające i cały czas była kolejka - mówiła przewodnik, Elżbieta Wiercińska.
Posłuchaj
  • Roman Czejarek zaprasza na fascynującą wędrówkę po Twierdzy Modlin (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Twierdza Modlin to najdłuższy militarny budynek na świecie. W obiekcie tym realizowano plany zdjęciowe do "CK dezerterów", filmu który rozsławił to miejsce. Tu także nagrywano sceny do "Pana Tadeusza".

Na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie leży Twierdza Modlin, są trzy rzeki: Wisła, Narew i Wkra. - Mamy dobrą infrastrukturę turystyczną - zapraszał Sebastian Sosiński, prezes lokalnej organizacji turystycznej "Trzech rzek".

Krzysztof Kurzyński zachęcał do aktywności np. na trasach rowerowych, kajakowych, a także do wycieczek na katamaranie czy wędrówek pieszych.

O losach twierdzy podczas II wojny światowej mówił Robert Kanigowski - prezes Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej Twierdzy Modlin.

Z nagrania audycji dowiemy się, czym jest Front Księcia Warszawskiego, gdzie grasuje duch pułkownika i dlaczego lokalny przysmak nazwany jest "Baśka"?

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Elżbieta Wiercińska (przewodnik), Sebastian Sosiński (prezes lokalnej organizacji turystycznej "Trzech rzek"), Krzysztof Kurzyński (Centrum Informacji Turystycznej), Robert Kanigowski (prezes Stowarzyszenia Muzeum Kampanii Wrześniowej Twierdzy Modlin), Paulina Mikuszewska (właścicielka frontu Księcia Warszawskiego) Maciej Kostrzewski (przewodnik)

Data emisji: 12.11.2016 r.

Godzina emisji: 9.08

ab/fbi