Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 20.10.2017

Cedynia - miejsce wielkiej bitwy

Zapraszamy na audycję z najdalej wysuniętego na zachód miasta w Polsce o niezwykłej historii. Rozmawialiśmy o tym, jak zmienia się polsko-niemieckie pogranicze i czym jest polsko-niemiecki szlak wież.
Posłuchaj
  • Cedynia - miejsce wielkiej bitwy - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Cedynia - miejsce wielkiej bitwy - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Cedynia - miejsce wielkiej bitwy - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Spotkaliśmy się także z twórcami filmu o tym niezwykłym regionie. Cofnęliśmy się też do czasów średniowiecznych i słynnej bitwy pod Cedynią w 972 roku, w czym momogło nam Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus. Zajrzęliśmy do osady średniowiecznej, przy której działa pracownia ceramiczna. Oprowadziliśmy po cedyńskich zabytkach, stanowiskach archeologicznych i po jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych na Pomorzu Zachodnim.

Odwiedziliśmy wyjątkowe muzeum w Piasku, w którym znajduje się jedyna taka w Polsce, licząca ponad 20 tys. sztuk, kolekcja długopisów! To także prywatne Muzeum Etnograficzne, a w nim: narzędzia i przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu, stu i więcej lat oraz bryczki, maszyny do szycia, ławki szkolne z I połowy XX wieku, meble.

A co Cedynia ma wspólnego z... dynią? Z czego słyną tamtejsze mozaiki? I dlaczego ceny paliw na tamtejszych stacjach benzynowych podawane są w euro? Posłuchajcie audycji!

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Dorota "Babka z Piasku" Bogdanowicz (kolekcjonerka długopisów), Andrzej Kordylasiński (prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej), Małgorzata i Arkadiusz Małeccy (właściciele pracowni ceramicznej w Lubiechowie Dolnym), Andrzej Łazowski (dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, prezes Stowarzyszenia "Czas, Przestrzeń, Tożsamość", fotograf, twórca marki "Cedynia na okrągło"), Zbigniew Bogdanowicz (właściciel prywatnego Muzeum Etnograficznego), Krzysztof Chełstowski, Robert Zelmachowicz i Piotr Kolba (członkowie Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus), Teresa Joanna Andrzejewska i Michał Kulik (stowarzyszenie "Edukacja", "Nauka, Kultura"), Michał Gierke (historyk, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita" w Chojnie), Aleksander Hrynkiewicz (właściciel hotelu w średniowiecznym klasztorze cystersów), Igor Szakowski, Karolina Bloom (Zespół Parków Krajobrazowych), Marika Pirveli (adiunkt Uniwersytetu Szczecińskiego, działaczka społeczno-kulturalna), Małgorzata Gabryś-Portkowska (Urząd Miasta i Gminy w Cedyni)

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg/ac