Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Michalak 21.04.2019

Polityczne czy religijne motywy zamachów? Komentarze po atakach na Sri Lance

Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachów na kościoły i hotele na Sri Lance. Czy za atakami stoi organizacja związana z Al-Kaidą, Państwem Islamskim lub może buddyjscy ekstremiści? Jakie były motywy terrorystów? Czy to cios wymierzony w cywilizację zachodu, a może kolejne uderzenie w chrześcijan, którzy w Azji są prześladowani? O tym rozmawiali goście audycji specjalnej Polskiego Radia: ks. Andrzej Majewski, dr Aleksandra Gasztold i Krzysztof Renik.

Do 215 wzrosła liczba zabitych po atakach na kościoły i hotele na Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną. Policja poinformowała wieczorem, że w związku z atakami aresztowano 13 osób, a także że dotarła do furgonetki, którą podejrzani prawdopodobnie przyjechali do Kolombo, oraz kryjówki, w której ukrywali się napastnicy.

Premier Ranil Wickremesinghe w telewizyjnym wystąpieniu powiedział, że według wstępnych ustaleń wszyscy aresztowani pochodzą ze Sri Lanki. - Krajowy wywiad sygnalizował, że może dojść do zamachów i obecnie trwa sprawdzanie, dlaczego nie podjęto odpowiednich działań, by do nich nie dopuścić - dodał.

Według władz wśród ofiar śmiertelnych jest ok. 30 cudzoziemców, m.in. z Indii, USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii i Danii.

pap_zamach_srilanka1200.jpg
Amerykanie, Brytyjczycy i Duńczycy wśród obcokrajowców - ofiar eksplozji bomb

Złożone motywy ataków

- Ja myślę, że to przede wszystkim atak na świat zachodni, na kulturę i cywilizację zachodnią, bo chrześcijaństwo w Azji jest postrzegane jako "produkt" świata zachodniego - powiedział w audycji Krzysztof Renik (wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji). Podkreślił, że napięcia religijne na Sri Lance nie są tak silne, jak napięcia etniczne.

Według ks. Andrzeja Majewskiego "motywy są zawsze bardzo pomieszane". - I religijne i polityczne i narodowościowe, więc prawdopodobnie wszystkie one odegrały jakąś rolę. Sri Lanka jest krajem wielkich napięć religijnych. Mamy wielką wspólnotę buddystów, mniej troszkę hinduistów, chrześcijanie i muzułmanie. Od pewnego czasu to "bycie razem" nie układa się najlepiej - podkreślił gość audycji.

Dr. Aleksandra Gasztold (Instytut Nauk Politycznych UW) zwróciła uwagę, że przeprowadzenie ataków w Wielkanoc, to wykorzystanie symbolu, jakim jest Wielka Niedziela, aby "wywrzeć presję na tych, którzy patrzą, słuchają, rozmawiają". - W tym momencie może to być cywilizacja zachodu, mogą być to władze na Sri Lance - stwierdziła. Jej zdaniem, na razie trudno powiedzieć, czy zamachów dokonała jedna grupa, czy raczej komórki ze sobą współpracujące, ale "modus operandi" przywołuje Al-Kaidę.

- Dobór ofiar i systematyka przeprowadzania tych zamachów może wskazywać na organizację o zasięgu globalnym, niezależnie od tego, jaką ma strukturę, ataki na turystów w hotelach mogą wskazywać na organizacją taką jak Al-Kaida, która może też w ten sposób rywalizować z Państwem Islamskim w Azji - powiedziała.

Rosnące prześladowania chrześcijan

Krzysztof Renik zwrócił uwagę, że w krajach Azji Południowej "narastają nacjonalizmy żywiące się formacjami religinymi". - Przykładem tego jest Birma, gdzie buddyzm stał się instrumentem, jest wykorzystywany do budowania jedności narodowej, w podobny sposób zaczynają być organizowane Indie, gdzie hinduizm staje się tym instrumentem - tłumaczył.

Ks. Andrzej Majewski wskazał na rosnące prześladowania chrześcijan w Azji. - Wiek XXI jest wiekiem męczeństwa chrześcijan, to są nie mniejsze prześladowania - i to mówiło dwóch ostatnich papieży - niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - podkreślił.

***

Do pierwszych sześciu eksplozji na Sri Lance doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa, oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy.


Były to największe ataki w tym azjatyckim kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

Według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to buddyści, 12,6 proc. hinduiści, 9,7 proc. - muzułmanie, a chrześcijanie - 7,6 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Program specjalny nt. zamachów na Sri Lance

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr hab. Aleksandra Gasztold (Instytut Nauk Politycznych UW),  ks. Andrzej Majewski (szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich), Krzysztof Renik (wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji Południowej)  

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 19.00

paw/