Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.01.2018

Historyk: Za ludobójstwo popełnione na ziemiach polskich odpowiada okupant

– To już ostatni moment, by odwrócić niekorzystny trend, który utrzymuje się od kilkudziesięciu lat, polegający na próbie włączenia Polaków w zbrodnie anonimowych nazistów – mówił w Gorącym Temacie prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej, "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Ta sprawa wzbudziła kontrowersje na arenie międzynarodowej, m.in. protesty ze strony Izraela.

– Ustawa dotycząca IPN powinna być uchwalona jak najszybciej; ona jest proizraelska, stoi na gruncie prawdy historycznej. Zarówno Polsce, jak i Izraelowi na tej prawdzie zależy – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk. – Fakty są takie, że od października 1939 roku, po kampanii wrześniowej, nie było państwa polskiego, oficjalnych struktur. Za ludobójstwo, które dokonało się na ziemiach polskich, odpowiada okupant. Tak wynika z prawa międzynarodowego – dodawał na naszej antenie historyk z PAN.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska poinformowała po spotkaniu szefa rządu z przedstawicielami MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał podległych mu przedstawicieli rządu, by do końca tygodnia powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z przedstawicielami Izraela.

Więcej w całej audycji.  

W Gorącym Temacie również rozmowa z drem Łukaszem Jasiną z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a także relacja Waldemara Maszewskiego – korespondent Polskiego Radia w Niemczech mówił o komentarzach niemieckiej prasy w kwestii zmian w ustawie o IPN.

W polsko-izraelskim sporze w związku z ustawą wprowadzającą kary za używanie zwrotów typu "polskie obozy śmierci" Niemcy stanęły po stronie Izraela. Wiele niemieckich gazet pisze "o polskiej współodpowiedzialności za holokaust".

Komentując polską ustawę agencja DPA napisała, że "Pomiędzy Polską a Izraelem wybuchł ciężki i emocjonalny spór dotyczący polskiej współodpowiedzialności za holokaust". Dziennik "Die Presse" twierdzi, że jest to polsko-izraelska kłótnia o holokaust. Lewicowy "Die Tegeszeitung" przyznaje, co prawda, że w prasie światowej pojawiały się określenia o "polskich obozach", ale było to związane z pomyłkami językowymi, niechlujstwem lub stresem autora. Dziennik sugeruje, jakoby nowa ustawa była cenzurą historii. Autorka artykułu obraża Polaków twierdząc, że poprzez ustawę "Polska chce zakazać naukowej dyskusji na temat polskiej kolaboracji z nazistami". O "polskim antysemityzmie" pisze także "Die Welt", a szwajcarski portal informacyjny "Barfi" pod zdjęciem niemieckiego obozu KL Auschwitz umieścił podpis: "Nazistowski obóz koncentracyjny w polskim Auschwitz-Birkenau"

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/zz

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.01.18

Godzina emisji: 15.10