Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 21.01.2021

"Sytuacja w PE jest fatalna". Rzońca o reakcjach na zakup przez Niemcy szczepionek poza umowami UE

- Prezydencja niemiecka doprowadziła do sytuacji, w której Niemcy w pierwszej kolejności - zawsze z resztą to robią - myślą o sobie i o swoim biznesie. Tak jest w przypadku zakupu szczepionki i tak będzie dalej - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca. - Jeśli będzie łamana solidarność to Unia Europejska i PE będą się kompromitować - dodał. 
Posłuchaj
  • Europoseł PiS Bogdan Rzońca o tematach dyskutowanych w Parlamencie Europejskim ("Rozmowa PR24". PR24)
Czytaj także

Czwartek był ostatnim dniem trwającej od poniedziałku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Deputowani dyskutowali m.in. o szczepieniach przeciwko COVID-19. Europosłowie usłyszeli informacje od Komisji Europejskiej na temat umów zawieranych z firmami farmaceutycznymi.

shutterstock koronawirus szczepionka free 1200.jpg
Eksperci: rozpoczęła się wojna o szczepionki, musimy do niej stanąć, żeby nasza gospodarka nie traciła co tydzień kolejnych milionów

"Myślą o sobie i swoim biznesie"

- Sytuacja w Parlamencie Europejskim jest fatalna po tzw. lewych zakupach [szczepionek] przez Niemców - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca. - Niemcy pokazali, że są najważniejsi - podkreślił.

Na uwagę, że do zakupu dodatkowych szczepionek przez Niemcy doszło w czasie, gdy pracom UE przewodził Berlin, polityk przyznał, że "prezydencja niemiecka doprowadziła do sytuacji, w której Niemcy w pierwszej kolejności - zawsze z resztą to robią - myślą o sobie i o swoim biznesie". - Tak jest w przypadku zakupu szczepionki i tak będzie dalej. Jeśli będzie łamana solidarność to Unia Europejska i PE będą się kompromitować. W Parlamencie Europejskim padają zdania: "co innego mówimy, co innego robimy". Niektórzy parlamentarzyści niemieccy się z tego śmieją, niektórzy przyznają: "tak być nie może, bo nie tylko Niemcy są w Unii Europejskiej" - wskazał Bogdan Rzońca.  

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia ocenił także, że władze amerykańskie, a także Niemcy i Ursula von der Leyen "mają szansę pokazać solidarność europejską" poprzez negację "złego, niedobrego projektu" Nord Stream 2. - Na razie tego nie widzimy, ale widzimy uściski Schroedera, byłego kanclerza Niemiec, z Putinem. To wygląda niedobrze, nieelegancko. Zdaje się, ze w UE jest to coraz bardziej widoczne, Niemcy mogą mieć z tym problem, szczególnie w roku wyborczym. Wydaje mi się więc, że pewne ocieplenie klimatu będzie musiało być i któregoś dnia dowiemy się, że Niemcy też nie chcą Nord Stream 2 - wskazał europoseł PiS. 


Posłuchaj
10:16 Bogdan-Rzonca--PR24_mp3 2021_01_21-16-37-42.mp3 Europoseł PiS Bogdan Rzońca o tematach dyskutowanych w Parlamencie Europejskim ("Rozmowa PR24". PR24)

 

Negocjacje poza instytucjami UE

Z początkiem stycznia do media informowały, że rząd Niemiec podpisał latem ub.r. dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNTech i CureVac ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw COVID-19. Umowy, które nie zostały ogłoszone przy ich podpisywaniu, budziły  kontrowersje, ponieważ rządy państw UE zgodziły się nie negocjować dwustronnych umów na dostawy z producentami szczepionek, aby uniknąć rywalizacji o zastrzyki i zdecydowały się na wspólne zamówienia - zwracała uwagę agencja Reutera.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 16.35


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl