Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 24.01.2019

Dokumenty ukazujące bohaterstwo polskich dyplomatów na wystawie w siedzibie ONZ

W genewskiej siedzibie ONZ otworzono wystawę "Paszporty życia". Prezentuje ona działalność tzw. Grupy Berneńskiej. Zrzeszeni w niej polscy dyplomaci i żydowscy działacze uratowali w czasie II wojny światowej co najmniej kilkuset Żydów z całej Europy. O szczegółach funkcjonowania grupy i znaczeniu dokumentów mówił historyk Piotr Dmitrowicz.

Członkowie tzw. Grupy Berneńskiej zaopatrywali ratowane przez siebie osoby w sfałszowane paszporty południowoamerykańskie. Dokumenty pozwalały na uniknięcie obozu koncentracyjnego i umożliwiały trafienie do obozu internowania.

Część wielkiej operacji dokumentuje tzw. Archiwum Eissa, które obecnie pokazywane jest w Genewie. To materiały, jakie kilka miesięcy temu odzyskała Polska. W sumie to 120 obiektów, w tym m.in. 8 sfałszowanych paszportów Paragwaju. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 lutego.

– Państwo zakupiło archiwum i powinniśmy to "wykorzystywać" poprzez jak najczęstsze prezentowanie tych dokumentów poza granicami Polski, by pokazywać, w jaki sposób wyglądała historia. To nasi dyplomaci, pod auspicjami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczynili się do uratowania setek istnień ludzkich – podkreślił Piotr Dmitrowicz.

Piotr Dmitrowicz nazwał dokumenty z tzw. Archiwum Eissa "kopalnią wiedzy", z której będzie można czerpać unikalne informacje do prac badawczych. – Te dokumenty leżały w Szwajcarii już od wielu lat, wystarczyło do nich dotrzeć. Można powiedzieć, że ten skarb był na wyciągnięcie ręki. Powinniśmy być wyczuleni, że takie historie są niezwykle ważne dla naszej pamięci zbiorowej – dodał gość Polskiego Radia 24.

Którzy polscy dyplomaci zasłużyli się w ratowaniu Żydów? W jaki sposób wyglądały ich działania? O tym w całej audycji.  

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 14.37