Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Bitner 17.06.2019

Prof. Andrzej Elżanowski: w sprawie krów z Deszczna ze strony inspekcji weterynaryjnej zabrakło wrażliwości

- Sprawa krów z Deszczna wymagała pewnej elastyczności. Tego właśnie zabrakło inspekcji weterynaryjnej. Zwłaszcza dla niej wypłynęła więc taka nauka, że czasami trzeba reagować właśnie z wrażliwością - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Elżanowski, zoolog i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Etycznego.
Posłuchaj
  • 17.06.19. Prof. Andrzej Elżanowski: w sprawie krów z Deszczna ze strony inspekcji weterynaryjnej zabrakło pewnej elastyczności i wrażliwości
Czytaj także

W czwartek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się negocjacje w sprawie dalszego losu krów z Deszczna w woj. lubuskim. Udział w nich wzięli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i szef jego biura prawnego ze strony ministerialnej, a także prof. Andrzej Elżanowski i adwokat Karolina Kuszlewicz jako reprezentanci PTE. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że decyzja powiatowego lekarza weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim o wybiciu stada powinna być formalnie uchylona, ponieważ przemawia za tym interes społeczny.

Prof. Andrzej Elżanowski stwierdził, że problem nastąpił dlatego, że ze strony pracowników organów inspekcji weterynaryjnej zabrakło ludzkiego podejścia do całej sprawy. - Krowy są teoretycznie zwierzętami hodowlanymi. W związku z tym takie ich stado, które samoistnie wyzwoliło się z trybu eksploatacji w przemyśle produkcji mięsnej czy mlecznej, musiało powodować problemy, tym bardziej że właściwie żadne prawo nie przewiduje takiego zjawiska. Sprawa wymagała więc pewnej elastyczności i wrażliwości. Tego właśnie zabrakło inspekcji weterynaryjnej - zauważył gość audycji.

PAP Deszczno krowy 1200.jpg
Prof. Andrzej Elżanowski: decyzja o wybiciu stada krów z Deszczna powinna być dawno uchylona

Jego zdaniem dobrze się stało, że "temat" krów z Deszczna stał się ogólnopolski. - Myślę, że jest to nauka dla wszystkich, a zwłaszcza dla organów administracji państwowej, że trzeba reagować właśnie z pewną wrażliwością - podkreślił prof. Andrzej Elżanowski.

Jak zaznaczył podczas audycji, pozostawienie przy życiu liczącego ok. 170-180 sztuk stada zdziczałych krów będzie miało same pozytywne strony. - Te zwierzęta będą nam się rewanżować, choćby w bardzo praktyczny sposób jako żywe "kosiarki". Teraz w wielu miejscach na świecie, również w Polsce, jest zapotrzebowanie na wypas i naturalne zapobieganie zarastania krzewami ptasich siedlisk - powiedział gość Polskiego Radia 24.

- Krowy z Deszczna trafią do rezerwatu i zachowają wolność. Będą miały do dyspozycji kilkusethektarową łąkę torfowisk, gdzie będą się pasły i pełniły rolę właśnie żywych "kosiarek" - podkreślił prof. Andrzej Elżanowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Prowadzenie: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Andrzej Elżanowski (zoolog i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Etyczne)

Data emisji: 17.06.19

Godzina emisji: 15.10

bb