Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 01.11.2019

Ks. B. Kowalski: zasmakowawszy nieba, nie chce się wracać na ziemię

Jak powiedział ks. Bogusław Kowalski, "kiedy odchodzi ktoś bliski, musimy się zachowywać w sposób naturalny". – Wszyscy, którzy są po tamtej stronie, nie chcieliby wracać do tego życia. To czasem trudne do zrozumienia dla tych, którzy pożegnali bliskie osoby – zaznaczył na antenie PR24.
Posłuchaj
  • 11.01.2019 Ks. Grzegorz Kurp o dwóch aspektach Dnia Wszystkich Świętych (Polskie Radio 24)
  • 1.11.2019 Ks. Bogusław Kowalski: wiara podpowiada nam, że śmierć to wyzwolenie z życiowych udręk (Polskie Radio 24)
Czytaj także

Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół w tym dniu oddaje cześć wszystkim, którzy weszli do chwały nieba, a wiernym wskazuje drogę do świętości. Dla wielu jest to czas na refleksję o sprawach ostatecznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kard-Nycz-pap-1200.jpg
Kard. Nycz: powołanie do świętości jest dla nas wszystkich. "Żyjemy wśród świętych"

Proboszcz bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze ks. Bogusław Kowalski podkreślił, że choć "wiara podpowiada nam, że śmierć to wyzwolenie z życiowych udręk", to żyjącym ciężko to zrozumieć. – Zasmakowawszy nieba, nie chce się już wracać do życia tu, na ziemi – podkreślił.

Duchowny uważa, że "to jest, wbrew pozorom, jedyny dzień w roku, kiedy rodzina, na cmentarzu, przy grobie, jest w stanie wspólnie się pomodlić". W jego opinii taka modlitwa nie jest, choć mogłoby się tak wydawać, charakterystyczna dla obchodów Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

– Kiedy przychodzi się do grobu, gdzie leży mama czy tata, babcia czy dziadek, ktoś bliski, zapali się lampkę, położy kwiaty, ręce tak jakby same składały się do znaku krzyża i modlitwy – powiedział. – Tyle można dać. I aż tyle – podkreślił proboszcz.

Ks. Grzegorz Kurp: często zapominamy w codziennym życiu, że nasze życie ma kres

W opinii ks. Grzegorza Kurpa ten dzień ma "dwa podstawowe aspekty". – Pierwszy: słyszymy, że nasze życie ma swój kres. Uświadamiamy sobie to często, gdy uczestniczymy w pogrzebach, pożegnaniach naszych bliskich, a dziś szczególnie, gdy odwiedzamy ich groby – mówił duchowny.

Mówiąc o drugim aspekcie gość PR24 nawiązał do słów pierwszej prefacji do zmarłych "życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy". – Śmierć jest otwarciem nowej perspektywy. Perspektywy na świętość, zjednoczenie z Panem Bogiem – zaznaczył ks. Grzegorz Kurp.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiali Krzysztof Grzybowski i Piotr Wąż.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 14:16, 15:37