Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 03.12.2019

Paweł Sałek: pod pojęciem "polityka klimatyczna" rozumie się także wielki biznes

- Klimat ma wpływ nie tylko na nasze środowisko naturalne. Polityka klimatyczna to także ogromna działalność biznesowa. Celem jest odejście od paliw kopalnych oraz transferowanie i przyjmowanie nowych technologii - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. klimatu.
Posłuchaj
  • 03.12.2019 Paweł Sałek o problemach klimatycznych w kontekście konferencji dot. spraw klimatycznych w Madrycie
Czytaj także

Gość Polskiego Radia 24 mówił o trwającej w Madrycie konferencji poświęconej klimatowi. - Pierwotnie miała ona odbyć się w Chile, ale ze względu na problemy wewnętrzne w tym kraju została przeniesiona. Na początku konferencji minister klimatu Michał Kurtyka przekazał proces decyzyjny dla Chile. Przez 2 tygodnie będą trwały tam dyskusje odnośnie tego jak poprawiać politykę klimatyczną, jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym i jak finansować polityką klimatyczną. Obecnie najwięcej płacą obywatele Unii Europejskiej - informował. 

- Klimat oddziałuje nie tylko na nasze środowisko naturalne. Cała polityka klimatyczna to także ogromna działalność biznesowa, która polega na tym, aby odchodzić od paliw kopalnych, transferować i przyjmować technologie, za które trzeba płacić - dodał.

1200.jpg
COP25 w Madrycie. Michał Kurtyka przekazał prezydencję Chile

"Nadpodaż stali"

- W sektorze hutnictwa występują emisje procesowe, które od zawsze występowały i tak wytapia się stal. Podejście prośrodowiskowe zaczyna przymuszać niektóre sektory do zmiany lokalizacji wytwarzania dóbr. To dotyczy stali, a w niedługim czasie może dotyczyć także cementu - mówił rozmówca. 

- Na świecie występuje nadpodaż stali. Ta stal, pomijając różnego rodzaju cła zaporowe, sprowadzana jest z Indii czy z Chin, gdzie podejście do polityki klimatycznej wygląda inaczej. Tamte kraje zwiększają swoją emisję, bo chcą się bogacić. To elementy globalnego rynku. Jeśli zaś chodzi o politykę środowiskową, w przypadku UE mamy swój system handlu prawami do emisji, który wymusza wzrost cen jednej tony CO2. Ten temat będzie także poruszony na konferencji w Madrycie, bo pojawiają się tam pomysły z handlem uprawnieniami do emisji - przyznał Paweł Sałek. 

"Odchodzenie od paliw kopalnych"

elektrownia pixabay 1200x660.jpg
Dr Grzegorz Gil: niektóre państwa dają Polsce argumenty w kwestii polityki klimatycznej

- Instytucje dystrybucyjne zapowiadają, że nie będą inwestować instalacji, które będą budowane w oparciu o paliwa kopalne. W pierwszej kolejności dotyczyło to węgla kamiennego i brunatnego, a dzisiaj mówi się, że te instytucje nie będą kredytować inwestycji opartych na gazie i ropie naftowej - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o rynek europejski, ślad węglowy czy emisyjność CO2 wytworzonego na jednostkę produkcji, jest bardzo mocno przeliczany, pokazywany i ma to wpływ na sposób pozyskania finansowania dla różnych inwestycji. Wprowadzane regulacje wymuszają na gospodarce unijnej odchodzenie od paliw kopalnych - zwrócił uwagę.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 14.35