Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Bitner 01.05.2020

"Aby zauważyć poprawę, deszcz musiałby padać kilkanaście dni". Wiceminister klimatu o problemie suszy

- Cieszymy się z opadów, bo lasy staną się bardziej wilgotne i spadnie zagrożenie pożarowe. Jednak aby zauważyć poprawę sytuacji hydrologicznej w Polsce, deszcz musiałby padać kilkanaście dni - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.

Ciepła, bezśnieżna zima oraz niewielkie opady deszczu wiosną spowodowały, że w naszym kraju już borykamy się z problemem suszy. Sprawa jest bardzo poważna, bo jak przekazał w tym tygodniu Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach. W piątek na terenie znacznej części kraju spadł deszcz, co ucieszyło meteorologów, choć zaznaczają, że do poprawy jest jeszcze daleko.

susza 1200 pap (1).jpg
"Brak wody w studniach, problemy mogą mieć elektrownie". Hydrolog o suszy w Polsce

"Prognozy są optymistyczne"

Jak przyznała Małgorzata Golińska, dramatyczna sytuacja hydrologiczna w Polsce szybko nie zmieni się na korzystną. - Aby zauważyć poprawę, deszcz o takiej intensywności, jaki zanotowano w piątek w stolicy, musiałby padać kilkanaście dni. Nie ulega jednak wątpliwości, że cieszymy się z opadów, bo lasy staną się bardziej wilgotne i spadnie zagrożenie pożarowe. Jednak biorąc pod uwagę rolnictwo, potrzeba znacznie więcej deszczu. Na szczęście prognozy są optymistyczne - powiedziała wiceminister klimatu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

Dlatego, jak dodała, rząd namawia mieszkańców do gromadzenia deszczówki. - Widzimy, że coraz więcej samorządów przyłącza się do apeli prezydenta Andrzeja Dudy i ministrów klimatu, środowiska, rolnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, aby przystąpić do działań, które pozwolą przystosować nasze miasta do zmieniających się warunków klimatycznych, powodujących ograniczenie dostępu do wody. Tutaj też zaznaczam, że nie mówimy o deficycie wody pitnej, ale takiej, którą użytkujemy np. w naszych przydomowych ogródkach - podkreśliła Małgorzata Golińska. - Dlatego apelujemy, by oszczędnie i mądrze tą wodą gospodarować - dodała.

"Nie betonujmy, a zazieleniajmy"

Paweł Sałek 1200.jpg
Paweł Sałek: musimy nauczyć się oszczędzać i racjonalnie wykorzystywać wodę

Wiceminister klimatu przypomniała, że oszczędzanie wody nie jest jedynym działaniem, jakie należy podjąć w dobie zagrożenia suszą. - To także adaptowanie naszych miejscowości poprzez zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej. Innymi słowy chodzi tu o odejście od betonowania miast na rzecz ich zazieleniania. Im więcej będziemy mieli terenów mogących zatrzymywać wodę na dłużej, tym lepiej - podkreśliła Małgorzata Golińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Małgorzata Golińska (wiceminister klimatu)
Data emisji: 01.05.2020
Godzina emisji: 20.35

Polskie Radio 24/bb