Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Ciszewski 14.09.2020

"Chcemy realizować politykę UE, ale według własnej drogi". Ireneusz Zyska o celu neutralności klimatycznej

- Stoimy na stanowisku, że neutralność klimatyczną UE powinna osiągnąć jako cały obszar gospodarczy, a nie indywidualnie każde z państw osobno - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. 

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego poparła propozycję podwyższenia celu redukcji emisji CO2 w 2030 roku z obecnych 40 procent do 60. Ten cel ma się znaleźć w rezolucji Europarlamentu, dotyczącej nowego prawa klimatycznego, która będzie głosowana w przyszłym miesiącu. Nowe prawo wyznacza osiągnięcie neutralności klimatycznej na 2050 rok.

Posłuchaj
23:34 [PR24]PR24 (mp3) 14 wrzesień 2020 14_33_06.mp3 Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska o działaniach w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej (Temat dnia/Gość PR24)

 

- Mamy dość sceptyczny stosunek do tych zaostrzonych celów klimatycznych, które zaproponowali niektórzy deputowani w PE - powiedział wiceminister Ireneusz Zyska. Jak wskazał, "stoimy na stanowisku, że neutralność klimatyczną UE powinna osiągnąć jako cały obszar gospodarczy, a nie indywidualnie każde z państw osobno".

Polish Climate Minister Michał Kurtyka Picture Polish Radio.jpg
Minister klimatu: potrzebujemy stabilnej energii dla przemysłu, da ją energetyka jądrowa

Wiceminister zapewnił, że "jako państwo członkowskie chcemy realizować politykę klimatyczną UE", ale według własnej, polskiej drogi. Przypomniał, że wynegocjowano odstępstwo, które mówi, że rok 2050 nie obowiązuje Polski w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej. - Mamy własną ścieżkę - podkreślił Zyska. 

- Musimy zadbać o to, żeby Polska zachowała swoją konkurencyjność, żeby się rozwijała dynamicznie - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Wskazał, że przygotowano zmieniony projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. i został on zaprezentowany na spotkaniu z górnikami. Jak stwierdził, możemy spierać się o udział odnawialnych źródeł energii i źródeł węglowych w miksie energetycznym, ale trendu odchodzenia od energetyki węglowej nie unikniemy.

Wskazał zarazem, że nowe bloki energetyczne węglowe w Opolu, Jaworznie, Kozienicach muszą funkcjonować do czasu swojej technologicznej sprawności. - Nie możemy ich wyłączyć z powodów ideologicznych, bo byłoby to zwyczajnie marnotrawstwo - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o alternatywach dla węgla i bezpieczeństwie energetycznym.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu)
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 14.33

fc