Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 20.11.2020

"Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność". Prof. Drzonek o konflikcie wokół budżetu UE

- Wszyscy wiemy, czym jest praworządność. Problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Posłuchaj
  • prof. Maciej Drzonek o konflikcie wokół unijnego budżetu (Temat dnia)
Czytaj także

Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko wobec rozporządzenia uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności.

W tej sytuacji uchwalenie unijnego budżetu stoi pod znakiem zapytania. Węgry już zgłosiły formalnie weto, a Polska wyraźnie mówi o możliwości jego zastosowania.

Piotr Gursztyn 1200.jpg
Gursztyn: postępowanie opozycji ws. weta dla budżetu UE jest krótkowzroczne

- Wszystkie strony sporu są zainteresowane tym, żeby uchwalić budżet Unii Europejskiej. Oczywiście chodzi tu także o fundusz odbudowy, który miałby zostać zaraz uruchomiony. Te środki poprawiłyby przede wszystkim sytuację państw, które są najbardziej zadłużone - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek. 

Jak zaznaczył, "te państwa są najbardziej zainteresowane, żeby jednak nie doszło do zablokowania budżetu, a wśród tych najbardziej zadłużonych państw – kraje południa Europy". - One będą zapewne naciskały na to, żeby prezydencja niemiecka osiągnęła kompromis - dodał.


Posłuchaj
22:03 PR24_AAC 2020_11_20-20-06-56.mp3 prof. Maciej Drzonek o konflikcie wokół unijnego budżetu (Temat dnia)

 

- Właśnie Niemcy jako kraj, który sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej, też są zainteresowane, aby ta prezydencja zakończyła się sukcesem, a nie dosyć istotną dyplomatyczną porażką, którą byłoby – bez względu na to, kto ma rację w tym sporze – nieuchwalenie, nieprzyjęcie budżetu na kolejne lata - podkreślił profesor.

Czytaj również:

Stwierdził również, że "wszyscy wiemy, czym jest praworządność". - Tu nie trzeba niczego interpretować. Moim zdaniem problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność. Zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - wyjaśniał gość PR24. 

Jego zdaniem "w tym wypadku chodzi o rozwiązania, które wychodzą poza unijne traktaty". - Na mocy rozporządzenia, czyli aktu niższego rzędu, próbuje się zastępować pewne ustalenia, które są zapisane w traktatach europejskich, czyli w prawie pierwotnym. Oczywiście prawo pierwotne można zmieniać, ale powinno to się dziać z udziałem wszystkich członków Unii - podsumował Maciej Drzonek.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Maciej Drzonek 
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 20.06

bartos