Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 05.02.2021

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Wiceminister klimatu: zrealizujemy projekt elektrowni jądrowej

- Technologie jądrowe są sprawdzone, kilku dostawców zapewnia ich bezpieczeństwo. Sama budowa elektrowni jądrowej jest stosunkowo droga, natomiast wytwarzanie energii relatywnie najtańsze spośród wszystkich źródeł - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 
Posłuchaj
  • Wiceminister Ireneusz Zyska o PEP2040 (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.". Dokument zakłada m.in. co najmniej 23 proc. udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r., redukcję emisji gazów cieplarnianych o ok. 30 proc. w 2030 roku w stosunku do 1990 r., i budowę ok. 5,9 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r.

fotowoltaika1200.jpg
Branża OZE: polski system elektroenergetyczny potrzebuje więcej mocy z tzw. dużej fotowoltaiki

Integralnym fragmentem PEP2040 jest kwestia uruchomienia w Polsce elektrowni jądrowych. Tymczasem Niemcy od tej technologii odchodzą. - Oceniamy, że jest to podyktowane przesłankami politycznymi i wizerunkowymi, naciskiem grup ekologicznych. Technologie jądrowe są sprawdzone, kilku dostawców zapewnia ich bezpieczeństwo. Sama budowa elektrowni jądrowej jest stosunkowo droga, natomiast wytwarzanie energii relatywnie najtańsze spośród wszystkich źródeł. Jest też bezemisyjne i stabilne, pozwala zapewnić stabilizację dla systemu energetycznego To bardzo ważne źródło dla przemysłu i aglomeracji miejskich - powiedział Ireneusz Zyska.

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że Polska zrealizuje ten projekt. - Odbywają się spotkania z partnerami amerykańskimi i francuskimi. Znajdujemy się na etapie wyboru technologii. Natomiast lokalizacje dla elektrowni są oczywiste. Wynikają z dostępności wody potrzebnej do chłodzenia, czyli chodzi o lokalizacje nadmorskie oraz związane ze strukturą polskiej sieci wysokiej napięć, gdzie do tej pory koncentrowały się duże elektrownie zasilane przez węgiel brunatny. Na tę chwilę nie ma jednak wskazania konkretnego miejsca. Niedługo zapadnie w tej sprawie decyzja - tłumaczył pełnomocnik rząd ds. OZE.


Posłuchaj
21:00 PR24_mp3 2021_02_05-13-09-31.mp3 Wiceminister Ireneusz Zyska o PEP2040 (Temat dnia/Gość PR24)

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polska znajduje na dobrej drodze do samowystarczalności energetycznej. Obecnie znajdujemy się w okresie transformacji. PEP2040 jest dokumentem strategicznym i ambitnym. Chodzi o osiągnięcie konkurencyjności na rynkach globalnych, zapewnienie bezpieczeństwa i samowystarczalności. Celem jest dążenie do gospodarki niskoemisyjnej, a docelowo zeroemisyjnej.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu)

Data emisji: 05.02.2021

Godzina: 13.09