Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Kinga Poniewozik 05.05.2021

Powrót do szkół po długiej przerwie. Wiceminister edukacji i nauki: przygotowaliśmy specjalne programy wsparcia

- Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że to jest trudny rok, a wcześniej były strajki nauczycielskie. Te wszystkie sytuacje dotknęły uczniów. Pandemia dotknęła uczniów, nauczycieli, rodziców. My, jako ministerstwo przygotowujemy albo jesteśmy przygotowani do tego, żeby wesprzeć szkoły, nauczycieli, rodziców i przede wszystkim uczniów, by ten powrót był jak najłagodniejszy i żeby pomóc się odnaleźć i zaadaptować w rzeczywistości szkolnej, po tak długiej przerwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Od wtorku do szkół w całej Polsce wracają najmłodsi uczniowie z klas od I do III ze szkół podstawowych. Od 15 maja zajęcia hybrydowe będą mieli uczniowie z klas od IV do VIII w szkołach podstawowych. A od 29 maja do nauki w ławkach będą mogli wrócić wszyscy uczniowie.

Tomasz Rzymkowski 663.jpg
"Musimy walczyć o poziom nauki". Rzymkowski o wyzwaniach polskiej edukacji

- Przygotowaliśmy różne programy, m.in. program wsparcia kondycji fizycznej uczniów, nadrabiania pewnych zaległości i braków, ale to, co jest równie ważne, to sprawa kondycji wzroku - jego wad. To, co najważniejsze i czym ja się zajmuję szczególnie, to jest sprawa pomocy psychologiczno-pedagogicznej. My to analizujemy, już wcześniej zleciliśmy sporządzenie raportu, z jakimi problemami borykają się uczniowie, ale także nauczyciele. Dla nich to też nie był łatwy czas. Uczniom będzie można pomóc także poprzez wsparcie nauczycieli - oceniła Marzena Machałek.

Jak podkreśliła wiceminister edukacji i nauki, lada moment będzie wdrożony program pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która obejmie także nauczycieli.


Posłuchaj
25:06 PR24_mp3 2021_05_05-14-33-07.mp3 Marzena Machałek o przygotowaniu szkół na powrót uczniów ("Temat dnia/Gość PR24")

- Oprócz tego na bazie tych raportów, które mamy, a które wskazują na podniesienie poziomu lęku, niepewności i obniżonego nastroju wśród uczniów (...) zlecieliśmy kuratorom dokładne przyjrzenie się temu, jak szkoły wdrażają program profilaktyczno-wychowawczy, bo taki instrument został wypracowany, może być realizowany na podstawie diagnozy. Szkoły będą zobowiązane do jej dokonania - podsumowała gość audycji.                   


Więcej w nagraniu.   

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Marzena Machałek (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 14.33

kmp