Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 08.05.2021

Rocznica śmierci Stanisława Pyjasa. Dr hab. Cecylia Kuta: robiono wszystko, by zatrzeć ślady

Dr hab. Cecylia Kuta, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, mówiła w Polskim Radiu 24 o śmierci Stanisława Pyjasa, której rocznica przypadała w piątek. Opowiedziała o ostatnich miesiącach życia działacza opozycjonisty w czasach PRL.
Ulotka NZS w rocznicę śmierci Stanisława PyjasaUlotka NZS w rocznicę śmierci Stanisława PyjasaEuropejskie Centrum Solidarności
Posłuchaj
  • Dr hab. Cecylia Kuta o śmierci Stanisłąwa Pyjasa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

7 maja 1977 rok, zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz opozycyjny w okresie PRL, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Jego ciało znaleziono w bramie przy ulicy Szewskiej w Krakowie. Według środowisk opozycyjnych, Pyjas zmarł wskutek pobicia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Komunistyczne władze uznały, że śmierć mężczyzny nastąpiła w wyniku upadku ze schodów.

Pyjas_663_364.jpg
Stanisław Pyjas. Morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek

"Nagonka" w prasie

Dr hab. Cecylia Kuta wskazała na to, że Stanisław Pyjas był ofiarą "gry bezpieki", która miała swój dalszy ciąg po śmierci opozycjonisty. Przypomniała, że środowisko od początku wykazywało świadomość, że mężczyzna zmarł w wyniku działania SB, tymczasem, gdy odkryto zwłoki działacza rozpoczęła się "nagonka". - Wkrótce w prasie ukazała się informacja, że pijany student spadł ze schodów - powiedziała historyczka.

Posłuchaj
21:42 Cecylia Kuta.mp3 Dr hab. Cecylia Kuta o śmierci Stanisłąwa Pyjasa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Gość PR24 powiedziała, że informacje w mediach wzbudziły sprzeciw studentów, wstrząśniętych śmiercią Stanisława Pyjasa. Zorganizowali oni demonstracje w Krakowie.

Czytaj także:

Zacieranie śladów

- Robiono wszystko, żeby zatrzeć ślady - powiedziała dr hab. Cecylia Kuta. Przypomniała, że w sprawie prowadzono trzy śledztwa, w czasach PRL, w latach 90. i (przez IPN) w latach 2008-2019 zakończyły się "z powodu niemożności wykrycia sprawcy. - Natomiast, jako zbrodnia komunistyczna, sprawa ta nie uległa przedawnieniu - podkreśliła.

Studencki Komitet Solidarności - zobacz serwis historyczny

Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie powiedziała o sprawie Stanisława Pietraszki, który był jedną z ostatnich osób, które widziały Pyjasa żywego. Stwierdził on, że opozycjonista był w towarzystwie nieznanej mu osoby. Zadeklarował on, że pomoże w rozpoznaniu tej osoby.

Pietraszka utonął niedługo potem w Zalewie Solińskim. - Jak wiemy był osobą, która nie umiała pływać. Miał wodowstręt. Znaleziono go w kąpielówkach i czepku kąpielowym. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Dr hab. Cecylia Kuta (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie)

Data emisji: 08.05.2021

Godzina: 16.35

ms, IAR