Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 11.10.2021

Sławomir Jastrzębowski o manifestacji na pl. Zamkowym: wiec wyborczy koalicji anty-PiS

- PiS musi wziąć pod uwagę, że Donald Tusk ma siłę i moc sprawczą, jeden jego tweet sprawił, że zaangażowały się tysiące ludzi w całej Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski ("Salon 24").

W niedzielę wieczorem sędziowie TK w stanie spoczynku opublikowali oświadczenie ws. wydanego w czwartek wyroku, w którym trybunał uznał wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym. Wyrok ten wywołał sprzeciw części społeczeństwa, polityków i środowiska prawniczego. W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na to orzeczenie. 

mid-21a10352 (2).jpg
Kobeszko: ta demonstracja była postrzegana jako element rozłożonego na etapy powrotu Tuska do polskiej polityki

Sławomir Jastrzębowski zwracał uwagę, że wezwanie Donalda Tuska skutecznie zgromadziło protestujących. - Wcześniej mieliśmy przepychanki pomiędzy liderem PO a członkami innych partii opozycyjnych, którzy mówili, że nie ma on żadnej legitymacji, by reprezentować opozycję, a tu się okazało, że na to wezwanie ludzie związani z Lewicą czy działacze PSL stawili się i protestowali - stwierdził.

- To nie była manifestacja dotycząca wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej przez PiS, co brzmi absurdalnie, ten wyrok Trybunału na to nie wskazuje. To był dla mnie wiec wyborczy szerokiej koalicji anty-PiS. Jestem przekonany, że ci ludzie nie pójdą razem do wyborów, zbyt dużo dzieli, jeśli chodzi o program wyborczy. Był to jednak pokaz jakiejś siły, ci ludzie przyszli, nie zignorowali wezwania. Gdyby taki apel wyszedł z ust kogokolwiek innego niż Donald Tusk, to prawdopodobnie nie uzyskałby takiego odzewu, siła byłego premiera jednak gdzieś drzemie - komentował.

Publicysta dodał, że mówienie o polexicie jest pewnym chwytem retorycznym ze strony organizatorów protestu. - Wilczym prawem opozycji jest także to, że hasła formułuje się tak, by one zadziałały. Dzisiaj Polsce kompletnie się nie opłaca wychodzić z UE, pytanie jednak, czy w takim związku, który może ulegać degradacji, trzeba zawsze i za wszelką cenę tkwić, bo ktoś chce wpisać to do konstytucji - dodał.

- W Unii Europejskiej rządzi grupa, która jest lewicująco-postępowa i chce narzucać nam również światopoglądowe, ideologiczne rozwiązania. Wolałbym, żeby UE była tworem, który zajmuje się tym, żeby nasze gospodarki dobrze współpracowały, a nie by jedno, bogatsze społeczeństwo narzucało drugiemu, biedniejszemu swój ogląd świata - mówił gość audycji.

Posłuchaj
21:20 PR24_mp3 2021_10_11-14-07-47.mp3 Sławomir Jastrzębowski o manifestacjach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Sławomir Jastrzębowski

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 14.07

PR24/ka