Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.04.2022

Postawa USA wobec wojny na Ukrainie. "Entuzjazm Amerykanów, by zaangażować żołnierzy, jest niemal zerowy"

- Demokraci i Republikanie popierają stanowczą politykę wobec Rosji (...), natomiast akceptacja dla tego wsparcia kończy się w momencie, kiedy zaczyna być rozważany wariant militarny - komentował reakcje USA na wydarzenia na Ukrainie Andrzej Kohut, ekspert ds. międzynarodowych, amerykanista (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).

W podkijowskich miejscowościach, z których wycofali się Rosjanie, ukraińscy żołnierze znajdują dziesiątki ciał cywilów, a ślady wskazują na masowe egzekucje. Najbardziej wstrząsających odkryć dokonano w Buczy. Znaleziono tam masowy grób, w którym pochowano blisko 300 osób. Część z nich miała ręce związane na plecach.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w celu zbadania i osądzenia rosyjskich zbrodni zostanie uruchomiony specjalny mechanizm. Jak zaznaczył, pracować nad nim będą zarówno ukraińscy, jak i międzynarodowi śledczy i sędziowie.

"Nie widać poparcia dla kroku militarnego"

Andrzej Kohut zaznaczył, że doniesienia o zbrodniach na ludności cywilnej, które wydarzyły się w miastach wokół Kijowa, są bardzo szeroko dyskutowane w mediach amerykańskich. - Niewykluczone, że zwiększy się presja USA na europejskich sojuszników, by zostały zastosowane wobec Rosji mocniejsze sankcje. Już wczoraj po stronie niemieckiej pojawiła się deklaracja, ze nawet "opcja atomowa", czyli drastyczne odcięcie się od rosyjskich paliw kopalnych, powinna być rozważana. W świetle ostatnich wydarzeń to stało się bardziej prawdopodobne - dodał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ekspert zwrócił uwagę, że Joe Biden nie obawia się ostrej retoryki w stosunku do przywódcy Rosji, w jednym z wywiadów zgodził się on z prowadzącym rozmowę, że "Putin jest mordercą". - Jednak administracja USA stoi mocno na stanowisku, że jakakolwiek interwencja militarna na Ukrainie oznaczałaby bardzo istotne ryzyko wybuchu konfliktu światowego, być może nuklearnego, a to jest ryzyko, na które amerykański przywódca się nie poważy - ocenił.

- Drugą kwestią jest to, że Joe Biden jest nie tylko przywódcą mocarstwa, ale i politykiem, a USA w tym roku będą przeżywać kolejne wybory, do Kongresu, w których ugrupowanie Joe Bidena będzie miało dość trudną sytuację. W związku z tym należy również patrzeć na nastroje wewnątrz społeczeństwa amerykańskiego, tu raczej nie widać poparcia dla kroku militarnego. (…) Entuzjazm Amerykanów, by zaangażować żołnierzy w kolejną interwencję, jest niemal zerowy - podkreślił.

Posłuchaj
25:49 PR24 2022_04_04-14-33-54.mp3 Andrzej Kohut o reakcji USA na wydarzenia na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Jak dodał gość audycji, dziś Amerykanie wypracowują odpowiedź na inne możliwe działania Federacji Rosyjskiej, np. użycie broni biologicznej, chemicznej czy nuklearnej na Ukrainie, także na rozlanie się tej wojny poza Ukrainę, atak na państwa członkowskie NATO czy inne, niebędące w Sojuszu, jak Mołdawia czy Gruzja.

Zobacz także:

Polski rząd proponuje powołanie międzynarodowej komisji, która zbada rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. To odpowiedź na to, co ukraińscy żołnierze odkryli w ukraińskiej Buczy.

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając tę propozycję, mówił, że komisja pomoże nam poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni. Jak wskazał premier, w skład takiej komisji powinni wejść eksperci z różnych krajów, zajmujący się między innymi medycyną, prawem i kryminologią. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Andrzej Kohut 

Data emisji: 04.04.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka