Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 23.01.2018

Profesor, który rozpracował tajną broń Hitlera

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Dzisiejsze pytania konkursowe dotyczą pracy profesorów Janusza Groszkowskiego i Leszka Filipczyńskiego.
Odpalenie rakiety V-2Odpalenie rakiety V-2Niemieckie Archiwum Federalne/Wikimedia Commons

W 1937 roku na wyspie Uznam Niemcy wybudowali ośrodek badawczy, w którym pracowali nad bronią rakietową. Tam powstał V-2, czyli pierwszy w historii udany rakietowy pocisk balistyczny. To miała być tajna broń Hitlera.

Znaczenie i rolę ośrodka doświadczalnego odkrył wywiad Armii Krajowej. Fragmenty wystrzelonego na poligonie pocisku zdobył Michał Kasza z Batalionów Chłopskich. Rozpracowali je polscy specjaliści, w tym prof. Janusz Groszkowski.

W audycji można wysłuchać jego (archiwalnej) opowieści. Pytanie konkursowe brzmi zaś: jak nazywała się misja brytyjskiego samolotu, w której przekazano aliantom w 1944 roku informacje o tajnej broni Hitlera V-2?

***

Pierwszy polski a czwarty na świecie ultrasonograf dla medycyny został zbudowany przez zespół pod kierownictwem prof. Leszka Filipczyńskiego w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Testowano go w stołecznym szpitalu przy ulicy Karowej.

Prof. Filipczyński to ojciec polskiej ultradźwiękowej diagnostyki medycznej. Ultradźwięki początkowo były stosowane w przemyśle, do badań materiałów, ale profesor był zdania, że można je również wykorzystać w medycynie.

W audycji można wysłuchać archiwalnej wypowiedzi profesora. Pytanie konkursowe brzmi zaś: w którym roku rozpoczęła się produkcja ultrasonografu?

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 21.31

kk/kh