Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 15.01.2020

Piotr Andrzejewski: UE stosuje przemoc wobec Polski. Chce ograniczyć jej suwerenność

- Konflikt Unii Europejskiej z Polską to element polityczny, szukanie pretekstu do ograniczania suwerenności państwa członkowskiego przez organizację międzynarodową - ocenił w Polskim Radiu 24 sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski. Głos zabrał także inny sędzia TS, prof. Czesław Kłak.
Posłuchaj
  • Piotr Andrzejewski (sędzia TS) o konflikcie UE-Polska (Północ-Południe)
  • Prof. Czesław Kłak (sędzia TS) o konflikcie UE-Polska (Północ-Południe)
Czytaj także

PAP Katarina Barley 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Wiceszefowa PE chce grozić Polsce karami finansowymi

Niemiecka wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w opublikowanej w środę rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung" opowiedziała się za tym, by zagrozić Polsce "dotkliwymi karami finansowymi", jeśli przyjmie ona ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie.

Przyjęta w grudniu przez polski Sejm ustawa wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Bortniczuk: UE chce debatować nad ustawą, która jeszcze nie weszła w życie

Sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski wskazywał w Polskim Radiu 24, że "sprawa dotyczy przemocy instytucjonalnej organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska, wobec państwa polskiego". - Nieważne czego dotyczyłby proces legislacyjny, to jest to tylko pretekst - ocenił.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Prof. Henryk Domański: Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele

- Toczy się w tej chwili nie tylko debata, ale również walka o kształt Unii Europejskiej. Sprawa ma charakter bardziej fundamentalny niż tylko spór o ustawę nowelizującą ustrój sądów powszechnych - dodał.

senat 1200 pap.jpg
"Mamy prawo do polskiego modelu odpowiedzialności sędziów". Jest wniosek PiS

"Naciski na suwerenne państwo"

Profesor Czesław Kłak zwracał uwagę na fakt, że "sytuacja, w której eurodeputowany dokonuje oceny procesu legislacyjnego w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i grozi karami, może być odebrana jako nacisk na kraj, który podejmuje działania w celu wprowadzenia określonych rozwiązań prawnych".

- O wprowadzeniu rozwiązań prawnych w danym kraju członkowskim dyskutuje się w ramach tego kraju. Mamy procedurę w Sejmie, teraz trwa procedura w Senacie, później jest czas na podpis Prezydenta - przypomniał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Wiceminister sprawiedliwości: polskie przepisy nie uchybiają prawu UE

Wg sędziego Trybunału Stanu "politycy innych państw nie powinni ingerować, oceniać przebiegu procesu legislacyjnego w kraju członkowskim zanim nie dojdzie do zakończenia tej procedury".

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa

- W artykule 4 Traktatu Unii Europejskiej jest mowa o poszanowaniu tożsamości poszczególnych państw członkowskich. A więc i konstytucyjnej, jak i wewnętrznych procedur w tych państwach obowiązujących - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Piotr Andrzejewski, prof. Czesław Kłak (sędziowie Trybunały Stanu)
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 12.40

PR24 / kstar