Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 16.01.2018

Komiks non-fiction. Sztuka ilustrowania historii

- W ciągu ostatnich lat komiks reportażowy pojawia się dosyć regularnie. Mamy autorów, którzy wyspecjalizowali się w tym gatunku. Dobrym przykładem jest choćby "Maus" Arta Szpigelmana. To jedyny komiks, który otrzymał prestożową nagrodę Pulitzera - opowiadał Przemysław Pawełek, dziennikarz i recenzent komiksów.

- Jedną z ciekawszych pozycji, która ukazała się na rynku w zeszłym roku, jest "Zakładnik" Guy'a Delisle. Autor opowiada historię Christophe'a André, pracownika pozarządowej organizacji medycznej działającej na Kaukazie, skąd został porwany. Przez około 200 stron oczami bohatera widzimy to, co mógł przeżywać. Obserwujemy jego izolację od świata, dezorientację, a także monotonię każdego, upływającego dnia. Historia nie sprawdziłaby się jako książka, bo prawdopodobnie byłaby śmiertelnie nudna. Natomiast jako komiks oparty na faktach broni się bardzo dobrze - przekonywał gość Czwórki.

Przemysław Pawełek Nie wszystko, co sprawdza się w komiksie, nadaje się na temat do książki czy filmu. Dzięki temu, że w komiksie autor stopniuje upływ czasu, bawi się kadrami, jesteśmy w stanie rozróżnić poszczególne sceny na tle homogenicznej nieskończoności

Czym różnią się komiksy non-fiction od komiksów reportażowych? Czy forma komiksu jest odpowiednim medium dla formy dokumentalistycznej? Które pozycje z gatunku komiksów non-fiction poleca rozmówca Dominiki Klimek i na co warto czekać w 2018 roku? Zapraszamy do wysłuchania rekomendacji dziennikarza Przemysława Pawełka.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Przemysław Pawełek (dziennikarz Polskiego Radia, prowadzący audycję "24. poziom", recenzent komiksów)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kd