Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 04.04.2018

100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

- Strych był rodzajem skrzynki znajdującym się między dolną a górną częścią dachu. Co ważne, w dachu można było umieścić okienka, dzięki czemu pomieszczenie posiadało pionowe ściany i było oświetlone - wyjaśniał Robert Kunkel z Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Technika stosowana była już na początku XVII wieku, najczęściej wykorzystywali ją budowniczowie tzw. architektury rezydencjonalnej i usługowej - w dworach, karczmach, spichrzach, czasem spotykana także w architekturze sakralnej. - Wbrew pozorom polskie dwory nie były dużymi budynkami. Lokatorzy mieszkali gęsto, własny kąt mieli ci, którzy wygospodarowali go na poddaszu. Zazwyczaj były to pomieszczenia przeznaczone dla dzieci i ciotek-rezydentek - opowiadał profesor.

Dlaczego deszczułki posiadały trójkątny kształt? Czemu technika pokrycia dachu była tak innowacyjna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Goście: prof. Robert Kunkel (Zakład Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej), Irena Domańska-Kubiak

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd