Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jolanta Pawlak 25.10.2020

"Napisana z pewnego poczucia braku". Radosław Młynarczyk o książce "Hłasko. Proletariacki książę"

- Moja potrzeba napisania tej książki wynikała z poczucia niedostatku. Nie byłem zadowolony ze sposobu w jaki Marek Hłasko jest opisywany - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Radosław Młynarczyk.
Marek Hłasko, zdjęcie z 1957 rokuMarek Hłasko, zdjęcie z 1957 rokuPAP/ARCH

Radosław Młynarczyk to autor biografii zatytułowanej "Hłasko. Proletariacki książę". Marek Hłasko urodził się w Warszawie jako jedyny syn urzędnika państwowego Macieja Hłaski i jego żony Marii Łucji z domu Rosiak. Głębokie piętno odcisnęły na nim przeżycia wojenne.

- Jest kilka takich momentów w jego biografii, które na pewno zostaną niewypowiedziane. Wątek homoseksualny jest wątkiem owianym tajemnicą, bo prawdziwej natury relacji Marka Hłaski z mężczyznami, nie jesteśmy w stanie odkryć - powiedział gość PR24.

Pułascy 1200.jpg
Pułascy - rodzina, która poruszyła naród

"Poczucie braku"

Radosław Młynarczyk dodał, że książkę napisał z pewnego poczucia braku. Nie był jak zaznaczył zadowolony z tego jak opisywano Marka Hłaskę. - Ta legenda miesza się z domniemaniem prawdy, bo prawdę o swoich uczuciach znał tylko Marek Hłasko - podkreślił.

Marek Hłasko zdobył rozgłos i popularność dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Był legendarną postacią młodego pokolenia, symbolem nonkonformizmu. W 1958 wyjechał do Paryża. Prasa nazywała go wschodnioeuropejskim Jamesem Deanem (był do niego podobny). Zyskał wtedy światowy rozgłos. Następnie wyjechał do Niemiec i Włoch. 


Posłuchaj
22:32 PR24_MPLS 2020_10_25-22-06-00.mp3 R. Młynarczyk o M. Hłasce ("Poczytnik")

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Radosław Młynarczyk (pisarz)

Data emisji: 25.10.2020

Godzina: 22.06