Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 26.11.2010

Mały bunt okresu małej stabilizacji

Młodzież w latach 60. przeciwstawiała się rodzicom, ale z drugiej strony bunt ten zdawał się nie przenosić na obszar polityki, państwa.
Mały bunt okresu małej stabilizacjiStop-klatka z serialu "Wojna domowa"
Posłuchaj
  • Mały bunt okresu małej stabilizacji
Czytaj także

Lata 60. to okres, kiedy do szkół średnich wchodzi młodzież, która urodziła się już po II wojnie światowej. Wojnę znała więc tylko z opowieści rodziców. Dr Adam Fijałkowski, historyk oświaty i wychowania z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał, że młodzież kwestionowała pewne wychowawcze wzorce, modele zachowań z okresu przedwojennego.

- Buntowano się także przeciwko modelowi wychowania, czy modelowi człowieka, który został wypracowany w Polsce w okresie powojennym, przede wszystkim przeciwko utożsamianiu patriotyzmu z wartościami socjalizmu - tłumaczył gość "Trójkowego Wehikułu Czasu".

Jednocześnie bunt ten zdawał się nie przenosić na obszar polityki, państwa. Lata 60. to okres małej stabiliazcji, czas poprawy nastrojów społecznych związany z nadziejami na stopniowe polepszenie sytuacji gospodarczej. - Ta mała stabilizacja wydawała się tak oczywista, wydawała się koniecznością. 11 przykazanie z "dekalogu lat 60." brzmiało: "Nie wychylaj się" i dotyczyło również polityki - podkreślił dr Adam Fijałkowski.

Lata 60. to okres dużych zmian w szkolnictwie. W 1961 roku weszła w życie reforma oświaty. Wprowadzono między innymi 8-klasowe szkoły podstawowe. - Już wtedy walczono z encyklopedyzmem w nauczaniu i z przeładowanym programem. Stwierdzono, że to co wcześniej było nauczane w ciągu 7 lat, teraz będzie w ciągu 8 - opowiadał gość audycji. Chciano także, żeby dopiero w 15 roku życia młodzi ludzie podejmowali decyzje odnośnie swojej przyszłości.

Aby wysłuchać całego programu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie. W programie usłyszymy m.in. fragment relacji z otwarcia 1000. 1000-latki i przemówienia ministra oświaty Wacława Tułodzieckiego na początek roku szkolnego 1965/66.

Audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" można słuchać w piątek o 12.00.

(pg)