Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Grzegorz Śledź 18.03.2019

Tadeusz Wesołowski i Harmoniści

W powojennej Polsce na czoło w lansowaniu wykonawców wysunęło się Radio. Przemysł płytowy, nie licząc skromnych prób tzw. prywatnej inicjatywy dopiero podnosił się z ruin. Feliks Dzierżanowski był faworytem radia, przemysł płytowy stawiał zaś na Tadeusza Wesołowskiego i jego Harmonistów.

Zapotrzebowanie na muzykę było ogromne, dla nowo powstałej „Muzy” nagrywała Orkiestra Ludowa pod batutą Jana Ignatowskiego. W 1948 roku mieli 10 płyt z wielkimi przebojami, dla porównania Harmoniści nagrali 33 płyty.

Młody Tadzio przyszedł na świat w 1918 roku w Warszawie w rodzinie złotnika - organisty amatora i akordeonisty grającego z powodzeniem na weselach. Tadzio, jako pięciolatek podjął naukę gry na skrzypcach, potem na trąbce, ale dopiero akordeon zawładnął jego duszą.

„Tata wspominał, że w dwudziestoleciu międzywojennym zostać dobrym harmonista nie było łatwo. Nauka u dobrego nauczyciela kosztowała bardzo dużo, dobry instrument też nie był tani, ale tata był uparty. Dziadek Teodor kupił mu guzikówkę. To był wtedy szyk i styl, to było coś!” ”- wspominał Wesołowskiego jego syn.

Szesnastoletni Tadeusz został muzykiem prawie zawodowym. Zaczął zarabiać duże pieniądze. Założył kwintet akordeonowy i stanął przed komisją Polskiego Radia.

Jak potoczyły się jego dalsze losy? Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 9.40

gs