Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Gabriela Skonieczna 17.12.2010

Dom lasem pachnący

Leśnicy walczą z umacniającym się mitem, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od naturalnych. Przekonują, że wycinanie pachnących, tworzących niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia, drzewek odbywa się bez szkody dla lasu.
Kradzież choinek z lasu jest karalnaKradzież choinek z lasu jest karalnaGlow Images/East News

Według Mariana Pigana Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, mit o rzekomej wyższości sztucznych choinek nad naturalnymi, których wycinanie - zdaniem przeciwników - to dewastacja lasu, upowszechnia się od około 10 lat. Są nawet adresowane do dzieci konkursy, w których za posiadanie w domu sztucznej choinki przyznawane są dodatkowe punkty. Leśnicy zwalczają takie przekonanie, wskazując, że to sztuczne choinki są nieekologiczne.

Choinka
Choinka

- Wytwarza się je z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne - pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat - przekonuje dyrektor Pigan. A warto dodać, że są uczeni, którzy ten proces oceniają na około 2000 lat.

Według leśników, naturalne choinki mają tyle samo zalet, co sztuczne wad - podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu, drzewko wiąże w sobie znaczne ilości szkodliwego dwutlenku węgla; pozostające po wycięciu choinki korzenie wzbogacają glebę w próchnicę; wyrzucone po świętach drzewko szybko się rozkłada, a jego składniki wracają do obiegu materii w przyrodzie.

Plantacja
Plantacja choinek

Obecnie większość drzewek świątecznych pochodzi z plantacji. Są one zakładane na terenach otwartych lub w lasach gdzie pod liniami energetycznymi normalny, wysoki las i tak nie może rosnąć. Tylko niewielka ilość drzewek pozyskiwania jest z innych terenów leśnych, jednak zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, które zgodnie ze sztuką leśną i tak należy wykonać.

Coraz częsciej plantacje choinek powstają także na grunatach prywatnych, nie przydatnych w gospodarce rolnej. Są więc źródłem dochodów dla mieszkańców terenów wiejskich. Ten aspekt społeczny jest także niesłychanie ważny. Poza tym – tylko prawdziwe, pachnące żywicą drzewko zapewni prawdziwą świąteczną atmosferę , której nic nie zastąpi. W miejscach pracy, szczególnie w miejskich biurowcach, naturalna choinka jest także sympatycznym naturalnym akcentem pośród niezliczonych przedmiotów z tworzyw sztucznych, betonu, szkła i aluminium.

Ciepły
Ciepły blask choinki

[am/gs]

www.lasy.gov.pl