Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 04.04.2022

Krytyka KE po propozycji kolejnych sankcji wobec Rosji. "Skandaliczne", "słabe"

Unia Europejska potępiła Rosję za masakrę cywilów w podkijowskich miejscowościach, we Wspólnocie trwa dyskusja o kolejnych sankcjach. Najnowsze propozycje - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są jednak niewystarczające dla krajów, które domagają się surowych restrykcji.

Ukraińscy prokuratorzy badający zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan znaleźli w Buczy pod Kijowem masowy grób, a w nim ciała prawie 300 cywilów, niektórzy mieli związane z tyłu ręce. Dowody zbrodni wojennych i mordach na ludności cywilnej znaleziono także w innych miejscowościach.

Posłuchaj
00:55 11666828_1.mp3 UE potępiła Rosję za masakrę cywilów w Buczy, trwa dyskusja o kolejnych sankcjach (Beata Płomecka/IAR)

Zwolennicy zdecydowanej odpowiedzi Unii - w tym Polska i kraje bałtyckie - domagają się między innymi sankcji w sektorze energetycznym, czyli wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji, a także zablokowania europejskich portów dla rosyjskich statków. Pierwsza dyskusja ambasadorów unijnych krajów na temat sankcji, po opublikowaniu informacji o masakrze cywilów, odbędzie się pojutrze.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja Europejska przeprowadziła w ostatnich dniach konsultacje z unijnymi stolicami, ale jej pomysły zostały skrytykowane przez część z nich.

"Słabe propozycje" sankcji

- Zaprezentowano bardzo słabe propozycje - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. Inny nazwał je skandalicznymi, bo - jak tłumaczył - jest wprawdzie pomysł wpisania kolejnych osób i firm na czarną listę z zablokowanymi majątkami, ale pozostałe propozycje nie spełniają oczekiwań.

W ramach uszczelniania restrykcji zaproponowano na przykład zakaz eksportu do Rosji paliwa lotniczego. - To szczególnie dotkliwe nie będzie - skomentował w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów, dodając, że pozostałe pomysły bardziej skupiają się na wyłączeniach z restrykcji aniżeli na zaostrzeniach.

Jutro Komisja Europejska ma przesłać unijnym stolicom konkretne propozycje już na piśmie. Grupa zwolenników ostrzejszych restrykcji nie wyobraża sobie teraz, że żadne zmiany nie zostaną wprowadzone po ujawnieniu masakry na cywilach w podkijowskich miejscowościach.


IAR/dad