Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Semaan 14.05.2023

Prezydent Steinmeier przyjął w Berlinie Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjął w niedzielę rano w berlińskim pałacu Bellevue swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego.

Po rozmowie z szefem państwa Wołodymyr Zełenski spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem – informuje dpa.

Bellevue to oficjalna siedziba prezydenta Niemiec; po wpisaniu się Zełenskiego w księdze gości zaplanowana jest rozmowa przywódców, którym towarzyszyć będzie po czterech doradców – pisze dpa.

Następnie prezydent Zełenski ma zostać przyjęty z honorami w Kancelarii przez Olafa Scholza, z którym odbędzie rozmowę w cztery oczy; po niej zaplanowana jest konferencja prasowa. 

W niedzielę po południu Wołodymyr Zełenski oraz naród ukraiński zostaną uhonorowani w Akwizgranie nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej. Laudację wygłosi kanclerz Scholz, kolejnymi prelegentami będą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i polski premier Mateusz Morawiecki. W locie do Akwizgranu prezydentowi Zełenskiemu towarzyszył kanclerz Scholz.

Jak przypomina dpa, Steinmeier odwiedził ukraińskiego prezydenta w Kijowie pod koniec października. „Relacje między nimi nie były początkowo łatwe, wizyta głowy państwa niemieckiego na Ukrainie odbyła się dopiero przy trzecim podejściu. Krótko przedtem wizyta Steinmeiera musiała zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa” – dodaje dpa. W kwietniu 2022 roku Steinmeier musiał w ostatniej chwili odwołać wspólny wyjazd z prezydentami Polski, Łotwy, Litwy i Estonii, ponieważ „w tamtym czasie Kijów zasygnalizował Steinmeierowi, że nie jest mile widziany” – podkreśla dpa. 

Frank-Walter Steinmeier, który jako polityk SPD wcześniej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był krytykowany za prorosyjską politykę. „Zignorował ostrzeżenia Europy Wschodniej o zależności Niemiec od rosyjskich dostaw energii” – zauważa dpa. Odwołanie jego wizyty przez stronę ukraińską „było postrzegane w Berlinie jako afront”. „Sytuacja uspokoiła dopiero po rozmowie telefonicznej obydwu prezydentów na początku maja 2022 roku” – podsumowuje dpa. 

PAP/ks