Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 15.12.2021

O trudnej historii w popularnej formie. Polskie i litewskie podziemie antykomunistyczne w... komiksie

Publikacja "Podziemie łączy / Pogrindis jungia", która zostanie w środę zaprezentowana w Wilnie, przywołuje historię i współpracę Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. Wydawnictwo zostało przygotowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Patronat medialny nad nim objęło Polskie Radio dla Zagranicy.
Posłuchaj
  • Litwa: w Wilnie prezentacja albumu o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym - Kamil Zalewski
Czytaj także

Posłuchaj
10:49 Prezes Juliusz Szymczak-Gałkowski o albumie.mp3 O albumie „Pogrindis jungia/ Podziemie łączy“ z Juliuszem Szymczakiem-Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]

 

Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" powiedziała Polskiemu Radiu, że album "Podziemie łączy / Pogrindis jungia" jest pierwszym wydawnictwem skierowanym do młodzieży, które w takiej formie mówi o mało znanej historii. - Tym bardziej czujemy tę odpowiedzialność i radość, że będziemy mogli być pierwsi na Litwie i w Polsce, którzy zaprezentują ten album - wyjaśniła.

Publikacja wydana została w formie komiksu. Za szatę graficzną odpowiada polski ilustrator Tomasz Bereźnicki. Teksty napisali wileńska dziennikarka i historyk Ilona Lewandowska oraz historyk z Uniwersytetu Wileńskiego Tomasz Bożerocki. - Ważna była strona merytoryczna i graficzna. Kładziemy nacisk na to, aby album przyciągał oko - dodała Olga Alehno.

Relacje ruchu oporu

Publikacja opowiada o mało znanych relacjach ruchu oporu Polski i Litwy w czasie drugiej wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Juliusz Szymczak-Gałkowski w Polskim Radiu dla Zagranicy przypomniał, że oba narody doświadczyły zniewolenia ze strony dwóch totalitaryzmów.

Mimo że relacje były trudne, to wspólny wróg połączył podziemia polskie i litewskie. - Niestety zwycięstwo przyszło dopiero dla ich wnuków, bo odzyskaliśmy niepodległość dopiero w 1989 i 1990 roku - mówił Juliusz Szymczak-Gałkowski.

Prezentacja albumu "Podziemie łączy / Pogrindis jungia" odbędzie się o 14:00 w Centrum Komunikacji Naukowej i Informacji Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego.

IAR/pg/dad