Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 16.11.2021

Siódma edycja Play Poland Film Festival w Wielkiej Brytanii

Po kilkuletniej przerwie popularny i zasłużony dla promocji kultury polskiej w Wielkiej Brytanii festiwal ponownie zagościł na mapie wydarzeń kulturalnych.
Play Poland Film Festival jest jednym z największych polskich festiwali filmowych, organizowanych na tak szeroką skalę w sieci i przybierającym całkowicie nowatorską formę, w oparciu o technologie, do których dotąd sięgaliśmy tylko incydentalnie, z w pełni bezpieczną platformą VOD na czele.
 
Siódma edycja Play Poland Film Festival została przygotowywana w sposób pozwalający na realizację festiwalu w całości w Internecie. Internetowa odsłona festiwalu daje nowe, wcześniej nierealne do osiągnięcia możliwości dotarcia do widzów.
W tym roku program Play Poland Film Festival składa się z dwóch modułów tematycznych. Jeden z nich skupiony jest na relacjach międzyludzkich, zagadnieniach, z którymi ludzkość boryka się w dzisiejszych czasach, a drugi poświęcony będzie Stanisławowi Lemowi

Rok 2021 został ogłoszony rokiem tego wybitnego pisarza z racji przypadającego we wrześniu stulecia jego urodzin. Pokazywane są zatem filmy, które powstały na podstawie dzieł słynnego futurologa, który przewidział przyszłość, w której obecnie się znajdujemy. Stanisław Lem pisząc swoje powieści nie skupiał się na samej technologii, ale przede wszystkim rozpatrywał problemy, z jakimi człowiek jutra będzie się borykać. Filmom towarzyszyć wystawa ilustracji autorstwa Daniela Mroza poświęconych prozie Lema.
 
Świat stoi na progu klęski ekologicznej. Naukowcy biją na alarm. Organizowane są konferencje, wiece mające na celu uświadamianie powagi sytuacji i nakłanianie społeczeństwa i rządów do podjęcia działań ratujących Ziemię. Korporacje wdrażają politykę pro-ekologiczną. Artyści i reżyserzy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Obraz ma wszak bardzo dużą siłę przekazu i jest on narzędziem, które także zostaje wykorzystane w walce o naszą planetę. Filmy wyświetlane podczas festiwalu to w dużej mierze dokumenty o zanieczyszczeniu środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi, efekcie cieplarnianym, przemysłowej hodowli zwierząt, ale także różne wersje wizji przyszłości. 
Play Poland Film Festival przygląda się poważnemu problemowi ludzkości, jakim jest dyskryminacja i nierówność ze względu na m.in. orientację seksualną, płeć i niepełnosprawność. Dyskryminacja jest jednym z przejawów wrogiego społecznie procesu nienawiści, który może ostatecznie przybrać bardzo niebezpieczną formę. W dzisiejszych czasach pojawia się ona również w rzeczywistości wirtualnej w formie cyberprzemocy. Mamy jedno życie, dlaczego więc nie możemy być szczęśliwi, dlaczego jesteśmy narażeni na wszechobecny hejt? Te oraz inne pytania stawiają twórcy wybranych filmów.

W programie pojawiają się również filmy traktujące o problemach społecznych i psychologicznych, o trudnych relacjach rodzinnych. Czasy się zmieniły, połowa mieszkańców Ziemi ma stały dostęp do Internetu. Na co dzień jesteśmy narażeni na natłok nieprzefiltrowanych informacji, boimy się samotności, odizolowania, pandemii koronowirusa, katastrofy ekologicznej. Wszystko to prowadzi do zamętu i dezorientacji, często podsycanych przez nieodpowiedzialne media, których wiadomości trudno zweryfikować mniej doświadczonemu odbiorcy.
W programie Play Poland Film Festiwal 2021 każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, coś, co go poruszy i skłoni do refleksji. Zapraszamy 11-25 listopada ponad 1000 minut ważnego polskiego głosu w kinematografii!
playpoland.org/pl / KS