Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 08.05.2022

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

Nagrania te dokumentują dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i są bezcenną pamiątką heroizmu pracowników Polskiego Radia w tamtym czasie.

Album „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku” udostępnia ocalałe nagrania, między innymi historyczne przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Słuchacze znajdą tu także komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane między innymi przez Jeremiego Przyborę. Równocześnie z promocją albumu Polskie Radio rozpoczęło akcję "Gdzie jest czarny neseser", bo trzecia część kolekcji została wyniesiona w czarnym neseserze przez kierownika amplifikatorni Polskiego Radia, Mirosława Panufnika. Właśnie tę partię płyt chce odnaleźć publiczny nadawca, który zaprasza wszystkich słuchaczy w kraju i za granicą do przeszukania swoich piwnic i strychów.

Polskie Radio apeluje do słuchaczy na całym świecie o włączenie się w poszukiwania zaginionych krążków. Przypominają one płyty gramofonowe, ale wykonane są z metalu. Mają też sygnatury wypisane białą farbą. Wszelkie informacje można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.

Nagrania w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych zostały wpisane w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".

W 1979 roku zostały odnalezione dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia - łącznie 93 metalowe krążki.

Po ogłoszeniu kapitulacji (28 września) i zajęciu przez Niemców rozgłośni przy ul. Zielnej w Warszawie (30 września), jej pracownicy wynieśli i ukryli w prywatnych mieszkaniach - narażając swoje życie - około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów. Płyty te zawierały m.in. wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli establishmentu II RP, w tym przemówienia: prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkownika Wacława Lipińskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Wiadomo, że zaginioną część kolekcji ukrył w piwnicy domu swojego ojca Mirosław Panufnik - kierownik amplifikatorni (studia emisyjnego) Polskiego Radia i brat słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika.


IAR/ep