Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 01.07.2022

Na Wawelu otwarto Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego

Jeden z największych w Polsce zbiorów kosztowności i bezcennych pamiątek historycznych jest prezentowany w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach. Na stałej wystawie można podziwiać ok. 800 eksponatów.

Nowa odsłona Skarbca Koronnego to zbiór kosztowności ze skarbców m.in. króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich. Na ekspozycję trafiły też: militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota. Wśród eksponatów znalazła się najważniejsza polska pamiątka historyczna - Szczerbiec - miecz koronacyjny polskich królów. Można też oglądać komnaty i apartamenty królewskie po modernizacji oraz w nowej aranżacji.

Prace nad otwarciem nowego Skarbca Koronnego trwały jedenaście miesięcy. Nowo zaaranżowane sale to w większości dotychczas nieznana publiczności przestrzeń, w której do niedawna znajdowały się magazyny Archiwum Narodowego, przeniesione w 2020 roku do nowej siedziby.

Wawelska ekspozycja muzealna po raz pierwszy została otwarta w 1930 roku, a potem była systematycznie wzbogacana. Podstawą są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego. To także dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota, wytwarzanych na specjalne zamówienia od XV do XVIII wieku.

W nowym Skarbcu Koronnym można zobaczyć zarówno szeroko znane zabytki, jak i te, które dotychczas nie były wystarczająco wyeksponowane. Dodatkowo, wszystkie one zostały opatrzone merytorycznymi komentarzami. Oprócz nowej odsłony Skarbca odwiedzający Zamek Królewski na Wawelu będą mogli także zapoznać się między 1 lipca a 2 października z wystawą "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich", na której prezentowane będą trzy obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Dzieła nie były dotąd prezentowane w Polsce.

IAR/ep

tagi: