Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Ewa Plisiecka 05.09.2022

Wystawa "#bezprzedawNIEnia" na Placu Piłsudskiego w Warszawie

Ekspozycja jest elementem kampanii pod tym samy tytułem, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w czasie II wojny światowej.  

Wystawa jest wizualną opowieścią o wybranych miejscowościach zniszczonych podczas II wojny światowej: Warszawie, Lublinie, Krakowie, ale także Kołobrzegu, Wrocławiu i Malborku. Przedstawia skalę zniszczeń polskich miast i miasteczek po 1939 roku. Jest eksponowana w symbolicznym miejscu - wielkoformatowe wydruki fotografii zostały umieszczone na ogrodzeniu, za którym rozpoczęto prace przy odbudowie Pałacu Saskiego.

Podczas wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w dzisiejszym świecie nie może być zgody na przedawnienie zbrodni. Zgoda byłaby wyrażeniem przyzwolenia na następne tego typu zbrodnicze działania – podkreślał minister. Celem kampanii #BezPrzedawnienia” jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą, w tym do młodzieży niemieckiej, z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia – tłumaczył Piotr Gliński.

Wystawę można oglądać do 20 września 2022 roku. Ekspozycja jest również dostępna do pobrania do druku i/lub Internetu na stronie niepodlegla.gov.pl. Kampania #BezPrzedawnienia w przestrzeni publicznej to spoty, plakaty, grafiki i publikacje. Włączyło się w nią także Polskie Radio, które przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, opartą na własnych publikacjach.

IAR/ep