Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.03.2021

Telewizyjna premiera dokumentu "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów

W środę 24 marca w TVP1 odbędzie się  telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów". To kontynuacja produkcji "Paszporty Paragwaju" opowiadającego o wysiłku Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.

Premiera dokumentu wiąże się z obchodzonym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Koproducentami filmu w reżyserii Jacka Papisa są TVP, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek mówił, że "Paszporty Paragwaju" obejrzało blisko milion osób na całym świecie. Film "Polmission. Tajemnice paszportów" rozwija wątek ratowania Żydów dzięki działalności Rządu RP na Uchodźstwie, polskiej dyplomacji, wywiadu oraz współpracy z organizacjami żydowskimi.


Posłuchaj
00:25 10976339_1.mp3 Prezes IPN doktor Jarosław Szarek mówił, że "Paszporty Paragwaju" obejrzało blisko milion osób na całym świecie (IAR)

 

Produkcja zostanie wyemitowana w TVP1 w środę 24 marca o 21:00.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego filmu. W IPN już myślimy o kolejnym projekcie, filmie, który pokaże zaangażowanie polskiej dyplomacji w czasie II wojny światowej w pomoc ludności żydowskiej - zadeklarował dr Jarosław Szarek.

Brawurowa akcja dyplomatów

Członek zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz podkreślił, że film Jacka Papisa opowiada o brawurowej akcji polskich dyplomatów. - Wraz ze służbami innych państw preparowali dokumenty, paszporty państw Ameryki Południowej, aby Żydzi, którzy stanęli w obliczu Zagłady, mogli bezpiecznie wyjeżdżać i znaleźć ocalenie - przypomniał. Film zostanie wyemitowany także w TVP Dokument w czwartek o 21:20.

Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów IPN przygotował kilkadziesiąt różnych inicjatyw, publikacji, wystaw i materiałów edukacyjnych.

24 marca o 9:00 na elewacji Willi pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie Warszawskiego ZOO zostanie odsłonięta tablica poświęcona Janowi i Antoninie Żabińskim. Małżeństwo wykorzystywało pomieszczania ogrodu do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenu warszawskiego getta.

Także w środę o 11:00 w Będzinie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Grupy Ładosia. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie polskich dyplomatów i żydowskich współpracowników fabrykujących i kolportujących dokumenty latynoamerykańskie do Żydów w całej Europie. Z samego Będzina próbowano uratować w ten sposób blisko 800 osób.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką będzie obchodzony po raz czwarty. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

24 marca minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

IAR/dad