Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 17.09.2021

82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 roku na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.

Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem.

- Agresja Związku Sowieckiego na II Rzeczypospolitą była dopełnieniem zbrodniczej polityki Stalina wobec Polski - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i przypomina, że Józef Stalin już od połowy lat 30-tych ubiegłego wieku prowadził politykę mającą na celu eksterminację Polaków.

Po ataku na nasz kraj Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. W ciągu niespełna dwóch lat od napaści na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach - od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę wpół przymusową - co dziesiątego obywatela Rzeczypospolitej, który mieszkał lub znalazł się na tym terytorium. - Agresja Związku Sowieckiego 17 września 1939 roku rozpoczęła zniewolenie naszego kraju przez kolejne dziesięciolecia – zauważa Karol Nawrocki.  

Ofiary sowieckiego terroru uczczono w Warszawie w czasie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że wraz z agresją sowiecką rozpoczęła się gehenna polskiej ludności Kresów Wschodnich. W sumie w 4 wielkich wywózkach na Syberię czy do Kazachstanu zostało deportowanych około miliona Polaków.

Tragiczną konsekwencją agresji Związku Sowieckiego była również zbrodnia katyńska - wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wymordowali ponad 22 tysiące Polaków, oficerów, policjantów, urzędników państwowych, wziętych do niewoli w 1939 roku.

IAR/ep