Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.11.2021

Powstaniec listopadowy Maurycy Mochnacki spoczął na Powązkach Wojskowych

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie został pochowany Maurycy Mochnacki - powstaniec listopadowy i działacz emigracyjny. Został pochowany w Alei Zasłużonych, obok mogił uczestników zrywów narodowych. Jego pogrzeb miał charakter państwowy. 
Posłuchaj
  • Na Powązkach Wojskowych w Warszawie spoczął Maurycy Mochnacki - relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR)
  • Do Polski powróciły szczątki Maurycego Mochnackiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Czytaj także

W pogrzebie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, odczytano  list od prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wysłuchano także wystąpień członków rodziny Mochnackiego. Modlitwę odmówił wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. prał. kan. płk Bogdan Radziszewski.

W trakcie uroczystości odegrany został hymn RP, a po złożeniu trumny Mochnackiego w grobie pododdział honorowy Kompanii Reprezentacyjnej WP oddał salwę honorową. Na grobie Mochnackiego złożono wieńce. Uroczystości zakończyły się odegraniem "Marsza żałobnego" Fryderyka Chopina.

Publicysta w czasach zaborów

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. "W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe" – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.

Przez wiele dziesięcioleci uważano, że Mochnacki zmarł na nieuleczalną i śmiertelną wówczas gruźlicę, częstą wśród żyjących w fatalnych warunkach polskich emigrantów. Prawdopodobną przyczyną zgonu był jednak wylew. Mochnackiemu nie dane było wrócić do Polski. Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.


IAR/PAP/dad