Polskie Radio
Section05

Maurycy Mochnacki

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość poezja HISTORIA

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

"I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

W listopadzie 2021 sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szczątku Maurycego Mochnackiego. Kiedy żył, przeciwstawiał rosyjskiej tyranii polskie umiłowanie wolności. Słuchowisko Tomasza Skilera przybliża emigracyjne losy Mochnackiego i jego nieustanne poświęcenie dla sprawy polskiej, bez względu na wielkie, osobiste koszty. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Marian Szałkowski. Obsada: Andrzej Ferenc, Piotr Bajor, Wojciech Machnicki, Mirosław Wieprzewski, Robert Czebotar, Jarosław Domin
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Ferenc pr poleca

"Wielki mistrz realizmu politycznego, uczył dbania o polski interes". Prof. Kucharczyk o Mochnackim

- Maurycy Mochnacki to jeden z najbardziej oryginalnych polskich myślicieli politycznych. Był wielkim mistrzem polskiego realizmu politycznego. Mówił, żeby odrzucić mrzonki o walce o powszechne zbratanie i powszechną wolność; wskazywał, aby mieć na uwadze nasze własne interesy, odbudowę Rzeczypospolitej - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie listopadowe

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

"Wskazywał na patriotyzm i szlachetną postawę". Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim

- Powrót szczątków Maurycego Mochnackiego jest swoistym czasem patriotycznych rekolekcji. My Polacy znamy to nazwisko, kojarzy nam się z powstaniem listopadowym i walką o niepodległość (…), ale tak naprawdę nie ma świadomości, jak wielka to była postać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe Jan Dziedziczak

TYLKO U NAS "Jego tezy są aktualne". Rodzina zapowiada wydanie listów Maurycego Mochnackiego

- Wszystkie jego tezy są bardzo trafne, miał niesamowite oko - młody człowiek, który był w stanie bardzo trafnie oceniać sytuację i o tym pisać. Jego teksty są wciąż aktualne, Maurycy jest aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Ławacz, krewna Maurycego Mochnackiego. Dodała, że trwają prace nad wydaniem listów Mochnackiego zachowanych w rodzinnych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda powstanie listopadowe historia Polski