Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 24.01.2023

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało kolekcję sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej

To przedmioty przekazane przez społeczeństwo na rzecz dozbrajania polskiej armii w obliczu agresji hitlerowskiej. Fundusz Obrony Narodowej powstał w 1936 roku.

Polscy obywatele przekazywali na rzecz FON miedzy innymi części zastawy stołowej czy biżuterię, obrączki, puchary sportowe, ale też gotówkę, nieruchomości, zboże czy zwierzęta gospodarskie. We wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. Złoto i srebro zostało podzielone: "srebrna" część Funduszu Obrony Narodowej powróciła do Polski w 1976 r.

Fundusz Obrony Narodowej został utworzony dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 r. Miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy zasilili go ofiarnie, zarówno gotówką, jak i nieruchomościami czy kosztownościami. Funduszem zarządzał minister spraw wojskowych, a bezpośrednio - Biuro Budżetowe Ministerstwa Spraw Wojskowych.

 We wrześniu 1939 r. po niemieckiej napaści na Polskę skrzynie z niewykorzystanymi darami rzeczowymi ewakuowano do ambasady RP w Bukareszcie, gdzie podzielono je na część "srebrną" i "złotą". 61 skrzyń ze srebrem trafiło do Francji. Przechowywano je w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, potem w Castres, po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. 2408 kg srebra w wyrobach Polska odzyskała w grudniu 1976 r. Zbiór zaprezentowano w 1977 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, następnie w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach, a później złożono w Muzeum Narodowym w Poznaniu.


IAR/PAP/ep