Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.09.2020

Brytyjski premier i ambasador RP oddali hołd bohaterom bitwy o Wielką Brytanię

Z okazji 80. rocznicy bitwy o Wielką Brytanię brytyjski premier Borys Johnson oraz Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wzięli udział w ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem przy Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge.

Podczas ceremonii premier i ambasador uhonorowali pamięć o lotnikach, którzy to latem i jesienią 1940 roku odparli ataki Luftwaffe, składając wieńce pod pomnikiem w muzeum w Uxbridge. W ten symboliczny sposób upamiętnieni zostali 145 polskich pilotów oraz tysiące członków personal naziemnego, którzy wzięli udział w walce o Wielką Brytanię.

Wraz z przedstawicielami Royal Air Force, London Borough of Hillingdon, Polish Air Force Memorial Committee, Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii oraz Friends of No. 11 Group, premier i ambasador również uczcili rocznicę krótkimi przemówieniami.

- Jestem niezwykle dumny, że mogę być dzisiaj w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge, aby złożyć hołd tym, którzy walczyli zarówno na niebie, jak i na ziemi 80 lat temu. […] 15 września 1940 roku Winston Churchill odwiedził kwaterę główną dowództwa myśliwskiego nr 11 w Uxbridge, (gdzie - przyp. red.) był świadkiem tytanicznego wysiłku mężczyzn i kobiet pracujących w obronie brytyjskiego nieba - powiedział brytyjski premier Borys Johnson.

- Tylko w tej bitwie 145 polskich pilotów walczyło u boku brytyjskich lotników, stawiając opór nazistowskiej niemieckiej ofensywie i dając nadzieję wielu narodom w Europie. Dzisiejsza uroczystość jest wspaniałą okazją do refleksji nad polsko-brytyjską przyjaźnią i współpracą, które rozpoczęte zostały przez naszych bohaterów wojennych, a pielęgnowane są przez nas do dzisiejszego dnia - powiedział ambasador Arkady Rzegocki.

Bitwa o Wielką Brytanię uważana jest za jedną z najważniejszych bitew w historii brytyjskiej i punkt zwrotny II wojny światowej.

W 1939 nazistowskie Niemcy dokonały ataku na niepodległą Polskę, rozciągając wkrótce swoje działania zbrojne niemal na cały obszar kontynentalnej Europy. W lipcu 1940 roku rozpoczęły kampanię powietrzną mającą na celu utorowanie drogi do przyszłej inwazji na Wielką Brytanię. Po miesiącach ataków i nalotów Luftwaffe Królewskie Siły Powietrzne wraz z sojusznikami zmieniły bieg wydarzeń, siłami kilkuset samolotów odpierając m.in. atak wroga dokonany 15 września 1940 roku. Obecnie, dzień ten uznaje się za przełomowy i nazywa - Dniem Bitwy o Wielką Brytanię.

Wśród brytyjskich sojuszników, najskuteczniejsi byli polscy piloci, którzy odegrali szczególnie istotną rolę w walce o brytyjskie niebo. To ich odwaga oraz zręczność w dużym stopniu przyczyniły się do pokonania Luftwaffe.


Źródło: MSZ