Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 12.10.2019

"Europa Środkowa chce zrozumienia". O Noblu dla O. Tokarczuk i Festiwalu "NNW"

- Doceniona została autorka z Europy Środkowej. Komisja dostrzegła ten rejon Europy, który oczekuje na zauważenie i zrozumienie tożsamości ludzi, którzy tutaj żyją - komentowała literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna). Goście Magdaleny Piejko dyskutowali również o zakończonym już Festiwalu "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci".

Sobotni wieczór w cieniu ciszy wyborczej to doskonały czas, aby odpocząć na chwilę od polityki i porozmawiać o tym, co najważniejsze, czyli o kulturze. A o tym, że kultura jest rzeczą najważniejszą, wiedzą goście Magdaleny Piejko, czyli ludzie kulturze: Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna), Maja Kądziela (jedna z organizatorek Festiwalu NNW) oraz Piotr Bernatowicz (krytyk i historyk sztuki).

olga tokarczuk 1200 PAP.jpg
Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Piętnasta kobieta z literackim Noblem

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018, poinformowała Szwedzka Akademia. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!" - napisała na Facebooku artystka. Nagroda dla pisarki to pierwszy "polski" literacki Nobel od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

- Najważniejsze jest to, że literacki Nobel trafił do Polki. Bez względu na to, ilu z nas zna jej twórczość, a ilu dopiero pozna, ważne jest to, że to kolejny Nobel, który trafia w polskie ręce - skomentowała Maja Kędziela.

- To piętnasta kobieta w historii, która otrzymała literackiego Nobla - dodała.

Natalia Szerszeń zwracała uwagę na to, że powieść "Księgi Jakubowe", dzięki którym Szwedzka Akademia dostrzegła polską pisarkę, nie są najłatwiejszą lekturą. - To ponad 900 stron prozy, która cofa się historycznie 250 lat. Przenosimy się do innego świata i w tym innym świecie okazuje się, że autorka zadaje pytania, które są bardzo aktualne w naszym współczesnym świecie - wskazywała.

- Doceniona została autorka z Europy Środkowej. Komisja dostrzegła ten rejon Europy, który oczekuje na zauważenie i zrozumienie tożsamości ludzi, którzy tutaj żyją - dodała.

facebook festiwal 1200.jpg
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", czyli jak nowocześnie pokazywać polską historię?

"Wyjątkowy festiwal na mapie Europy"

W zeszłym tygodniu zakończył się Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", nad którym Polskie Radio 24 miało szczególny patronat. To największy polski festiwal filmów historycznych. Jedną z organizatorek festiwalu była Maja Kędziela, która odpowiadała za część przeznaczoną dla najmłodszych widzów. - To była już jedenasta edycja festiwalu. Z roku na rok się rozwijamy. Dzisiaj nie jest to tylko festiwal filmów dokumentalnych, ale również i filmów fabularnych. W tym roku po raz pierwszy miał miejsce konkurs międzynarodowy. W tym roku było ponad siedemdziesiąt filmów - opowiadała.

- To wyjątkowy festiwal na mapie europejskiej. Zapraszamy wielu gości zarówno z Europy, jak i zza oceanu - dodała.

Podczas tegorocznego festiwalu widzowie mogli zobaczyć m.in. film "Legiony" Dariusz Gajewskiego. Krytyk i historyk sztuki zwracał uwagę na to, że to film bardzo dobrze zrealizowany. - Sceny batalistyczne są świetne. Jeżeli chodzi o fabułę, nie czuję się za bardzo adresatem tego filmu, to obraz stworzony bardziej pod kątem młodszego widza - mówił.

- Ten film ucieka od patosu. Znakomicie, że takie filmy powstają - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * * 

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: Natalia Szerszeń (Teologia Polityczna), Maja Kądziela (Festiwal NNW), Piotr Bernatowicz (krytyk, historyk sztuki)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 20:06