Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 05.12.2019

Jak Chiny i Indie walczą z emisją CO2? "Chiny - jak mają cel - nie cofną się przed niczym"

Chiny, jako państwo totalitarne, potrafią podjąć niezwykle radykalne kroki w celu ograniczenia smogu. - To jest państwo, które - jak ma cele - to nie cofa się przed niczym - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma. Ekspert komentował działania największych państw azjatyckich w celu ograniczenia emisji CO2.
Posłuchaj
  • 5.12.19 Ekspert: Chiny, jak mają cel, nie cofną się przed niczym (PR24)
Czytaj także

W Europie trwają coraz intensywniejsze zabiegi mające na celu ograniczenie emisji CO2. Tymczasem największymi emitentami gazów cieplarnianych wcale nie są państwa europejskie, a największe gospodarki azjatyckie - Chiny i Indie. O tym, jak wygląda ochrona klimatu w Azji, mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma.

cop25_1200.jpg
"Sprawiedliwa transformacja". Polscy eksperci w dyskusjach na COP25 w Madrycie

"W Chinach już jest lepiej"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że wzrost emisji zawsze związany był ze wzrostem gospodarczym. Tymczasem Chiny ostatnio bardzo zwolniły i z 10-procentowego wzrostu rocznie osiągają ok. 6 proc.

- Jest więc możliwie, że Chiny, mimo że pozostaną "największym trucicielem" w przewidywalnej perspektywie, to jednak ich emisje będą mniej rosły - mówił Krzysztof Zalewski.

Ekspert dodał, że - prócz wolniejszego wzrostu gospodarczego - działa tu też wdrażanie polityki klimatycznej. - W Chinach jest już lepiej. Szczyt największego "zasmogowania" przypadał na lata 2014-2015 - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Protesty w Hongkongu. Ostra reakcja Chin po decyzji Donalda Trumpa

Zaznaczył także, że chiński system polityczny - jakkolwiek godny potępienia - pozwala mimo wszystko na pewne działania, które mogą radykalnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Jako przykład Krzysztof Zalewski podał ubiegłą zimę, kiedy w aglomeracji pekińskiej władze wyłączały ogrzewanie w części domów lub uruchamiały je tylko na kilka godzin, żeby radykalnie zmniejszyć smog.

- To jest państwo, które - jak ma cele - to nie cofa się przed tego rodzaju rozwiązaniami - podkreślił ekspert.

Jak jest w Indiach?

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Indie - w przeciwieństwie do Chin - są jednak demokratycznym państwem i w nich takie działania władz nie mogłyby mieć miejsca. Jednakże nawet pomimo tego w Indiach problem emisji CO2 jest znacznie mniejszy - gospodarka jest mniej emisyjna i tylko w części kraju potrzebne jest w ogóle ogrzewanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ekspert zauważył także, że - jakkolwiek Chiny i Indie nadal pozostają "największymi trucicielami" na świecie - w emisjach na jednego mieszkańca ze względu na swoją populację oba państwa są dość daleko, odpowiednio na 36. i 116. miejscu.

- Jako ciekawostkę, powiem, że to jest chyba jedyny ranking, w którym sąsiadujemy z Chinami, bo Polska w tym zestawieniu emisji na głowę za rok 2014 jest na 37. pozycji - dodał Krzysztof Zalewski.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Świata pogląd" prowadził Antoni Opaliński.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 16.48